Rekonstrukce státu: Pomoci státu chybí koncepčnost a jednoduchost

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) | FOTO: ČTK

Programům, které nastavila vláda na pomoc lidem postiženým opatřeními proti koronaviru, chybí podle sdružení Rekonstrukce státu (RS) koncepčnost, jednoduchost a možnost měření účinnosti. Z analýzy projektu Nezhasínat, kterou dnes představilo, vyplývá, že až 88 procent z vyhrazených asi 857 miliard korun vláda vyplácí v programech s vážnějšími nedostatky. Některé skupiny pracovníků přitom na pomoc vůbec nedosáhly.

Programy, kterých je celkem 30, jsou podle Rekonstrukce státu roztříštěné, je v nich chaos a není jasné, zda se navzájem nevylučují. Zejména programy COVID vyžadovaly velice náročnou přípravu s pomocí účetních a daňových poradců a právníků, což upřednostňovalo silnější a připravenější firmy. Doba vyřízení žádosti přitom činila i tři měsíce, uvedl na dnešní tiskové konferenci analytik sdružení Daniel Vondra. Vyjádření ministerstva financí ČTK zjišťuje.

Pavel Hofman

Pozitivně jsou naopak podle Rekonstrukce státu hodnoceny programy pro živnostníky, ošetřovné pro OSVČ nebo Antivirus, které byly oproti jiným relativně rychlé a jednoduché. Stát ale podle Rekonstrukce státu zapomněl s pomocí na některé skupiny občanů, například podnikající cizince či v některých programech na zemědělce. Žádný program nezachycuje ani nové a malé společnosti, které mají tři a více zaměstnanců na dohodu, respektive společníků s podílem na zisku, na zaměstnance na překážkách, kteří současně na vedlejší činnost podnikají či na neziskové organizace.

Vláda dosud podle sdružení vypsala podporu v celkové výši 857 miliard korun, z toho přímá podpora činí 141 miliard Kč. Velkou část – 665 miliard Kč – tvoří záruky za úvěr, zbytek je nepřímá podpora, například odpuštění daní. „Přitom ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) slíbila až jeden bilion a 190 miliard korun. Pomoc je pomalá. Je to dáno tím, že stát nedůvěřuje občanovi a nechává ho při žádosti prokazovat mnoho skutečností, které už zná,“ uvedl vedoucí projektu Hlídač státu Michal Bláha.

Podle dat ministerstva financí k 10. červnu celková přijatá opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru činila zhruba 1,15 bilionu korun, tedy 20,8 procenta hrubého domácího produktu. Na počátku května podle ministerstva financí celková přijatá opatření na podporu ekonomiky činila 1,13 bilionu korun, tedy 20,4 procenta hrubého domácího produktu.

Podle předsedy Podnikatelských odborů Radomila Bábka vláda část podnikatelů vyřadila z pomoci úmyslně. Pokud konala, tak až po tlaku veřejnosti a nahodile.

Aby byla pomoc efektivnější, doporučilo sdružení podle Josefa Karlického podmínky programů formulovat srozumitelněji, pomoc vyplácet rychleji, překládat programy podpory alespoň do angličtiny, nastavit jasné a srozumitelné cíle programů a pracovat na digitalizaci služeb státu. Každý program by měla podle něho také doprovodit důvodová zpráva. Do budoucnosti sdružení doporučilo přípravu strategických plánů, které pomohou líp a systematicky zvládnout případnou příští krizi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner