Rozpočet Akademie věd bude příští rok o 207 milionů vyšší

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v poslanecké sněmovně | FOTO: ČTK

Akademie věd ČR získá pro rok 2021 ze státního rozpočtu 6,8 miliardy korun. Podle předsedkyně akademie Evy Zažímalové je částka o 207 milionů korun vyšší než letošní rozpočet. Vyplývá to z vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) a profesorky Zažímalové. O financích na výzkum jednaly dnes dopoledne. Letošní rozpočet AV ČR byl 6,512 miliardy korun, pro příští rok se původně počítalo s částkou 6,586 miliardy korun.

„Jsme rádi, že rozpočet pro Akademii věd ČR stoupá, příští rok tak bude mít AV ČR oproti letošnímu roku zhruba o 207 milionů Kč více,“ napsala ČTK Zažímalová.

„Umíme si ale představit, že bychom velmi efektivně využili i výrazně vyšší částku, a to především v institucionální části našeho rozpočtu. Musíme si uvědomit, jak se také ukazuje v současné nepříznivé epidemické situaci, že peníze pro vědu jsou především investicí do budoucna,“ upozornila předsedkyně Akademii věd.

Zástupci vědy uzavřeli loni s vládou memorandum o tom, že na rozvoj výzkumných organizací půjde od roku 2021 každoročně o čtyři procenta více. AV původně počítala s pěti procenty. Zažímalová už dříve uvedla, že zhruba 60 procent rozpočtu si instituce musí vysoutěžit v grantech. Posílení institucionální části rozpočtu má zajistit větší stabilitu pro vědeckou práci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner