Schillerová: Dohoda o kurzarbeitu je blízko, chce to trochu víc času

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) | FOTO: ČTK

Koaliční strany jsou blízko dohodě na podobě kurzarbeitu, vláda by ale na přípravu zákona s kurzarbeitovými pravidly měla mít asi víc času. Novinářům to po dnešním jednání vládních politiků s komunisty řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Nevyloučila, že by se ještě mohl prodloužit dočasný kurzarbeitový program Antivirus. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) by se kurzarbeit měl naopak schválit co nejdříve.

Kurzarbeit představuje zkrácenou pracovní dobu při ekonomických či jiných potížích. Firma platí zaměstnancům za odpracované hodiny, stát jim doplácí část mzdy za neodpracovaný čas. Vláda o návrhu novely s kurzarbeitovými pravidly jednala už několikrát, shodu na nastavení ale dosud nenašla. Dnes vládní politici probírali normu s komunisty, kteří Babišův kabinet podporují.

„My jsme hodně blízko dohodě. Zůstává pár nevyjasněných míst, která musíme ještě jednoznačně rozhodnout. Je otázka, jestli prostě si trošku na to nedáme víc času,“ uvedla Schillerová. Řekla, že od premiéra Andreje Babiše (ANO) zaznělo, že by to víc času možná chtělo. „Je to zákon, který tu bude na léta. Má hospodářské dopady. Měli bychom to udělat zodpovědně a promyšleně,“ míní Schillerová. Podle ní jsou potřeba propočty od ministerstva práce o tom, kolik by jednotlivé varianty nastavení mohly stát.

Kurzarbeit měl podle vládního plánu navázat na podporu z programu Antivirus, která se bude vyplácet do konce října. Aby zákon začal platit, musí ho schválit parlament a podepsat prezident. Zbývá na to necelých sedm týdnů. Schillerová nevyloučila, že by se tak mohl program Antivirus ještě prodloužit. „I to je k jednání. Uvidíme, jak se domluvíme. Musely by se samozřejmě modifikovat podmínky,“ uvedla ministryně financí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner