Schillerová: Jestli bude chtít Maláčová více zdanit banky, je to důvod vypovědět koaliční smlouvu

repro ČT

Ministryně financí Alena Schillerová | FOTO: repro ČT

V pořadu Otázky Václava Moravce se ministryně financí Alena Schillerová ostře vyjádřila ke kolegyni z vlády Janě Maláčové. pokud by měla být zavedena sektorová daň podle tvrzení Maláčové o tom, že „se plazíme před bankami“, podle ministryně financí by to byl konec koalice.

„To si neumím představit, bylo by to porušení koaliční smlouvy. To by byl důvod tuto koaliční smlouvu vypovědět,“ uvedla Schillerová.

Koaliční smlouva ANO a ČSSD vyžaduje, aby byly některé zákony předložené jako koaličně dohodnuté, což znamená, že ho v usnesení podpoří nadpoloviční většina ministrů obou stran. Mezi ně patří zákon o státním rozpočtu, ale i předpisy s výrazným dopadem do veřejných rozpočtů či veřejných financí a zákony o daních a poplatcích.

Návrh ČSSD si měly koaliční strany vyjasňovat na středečním zasedání koaliční rady, kvůli absenci šéfa sociálních demokratů vicepremiéra Jana Hamáčka ji ale premiér Andrej Babiš (ANO) zrušil. Podle Babiše by bankovní daň znejistěla celé podnikatelské prostředí a poškodila všechny občany. Schillerová dnes řekla, že ANO už při vyjednávání o koalici upozornilo ČSSD, že nechce žádnou sektorovou daň včetně bankovní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner