Schillerová: Změny v daňovém balíčku připraví veřejné rozpočty o 130 miliard

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v poslanecké sněmovně | FOTO: ČTK

Poslanecké pozměňovací návrhy, které v dílčích hlasováních o úpravách vládního daňového balíčku podpořila sněmovna, budou mít celkový dopad na veřejné rozpočty v objemu 130 miliard korun. Poslancům to před závěrečným hlasováním o balíčku řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Schválený státní rozpočet na příští rok zatím s těmito změnami nepočítá, vláda jej navrhla se schodkem 320 miliard.

Na státní rozpočet podle ministryně dopadne ztráta příjmů v objemu 87 miliard korun, obecní rozpočty přijdou o 31 miliard a kraje o 12 miliard. Například zvýšení daňové slevy na poplatníka na úroveň průměrné hrubé mzdy připraví podle Schillerové stát o 35 miliard korun. Upozornila, že tolik peněz nemůže ušetřit na výdajové straně rozpočtu. Stát si bude muset půjčit peníze a bude své finance konsolidovat delší dobu, uvedla.

ČTK

Dopady poslaneckých změn v daňovém balíčku, který sněmovna nakonec většinou 68 hlasů schválila, pak mezi poslanci vyvolaly spory. Na rizika spojená s výpadkem příjmů upozorňoval hlavně bývalý ministr financí a předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „To, co tady pácháte, je zločin,“ prohlásil. Ohrozí to podle něj stabilitu důchodového nebo zdravotního systému. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že kvůli dopadům jeho strana balíček nepodpoří.

Pro budoucí vládu to podle Schillerové bude znamenat legitimní debatu o změně daňového mixu. Ministryně ale poznamenala, že některá schválená opatření, třeba mimořádné odpisy hmotného majetku, jsou pouze na dva roky.

Poslanci o balíčku debatovali a hlasovali téměř sedm hodin. Nakonec pro něj hlasovali poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a dva nezařazení poslanci Václav Klaus a Tereza Hyťhová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner