Šéf Senátu Vystrčil bude večer jednat s Babišem o Tchaj-wanu

Senát Parlamentu ČR/Twitter

Předseda Senátu Miloš Vystrčil při projevu v Tchaj-peji | FOTO: Senát Parlamentu ČR/Twitter

Předseda Senátu Miloš Vystrčil bude dnes večer jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o obchodních příležitostech na Tchaj-wanu. Jednání se uskuteční jako videokonference. ČTK to dnes řekla tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Připojit by se měli i někteří ministři.

Vystrčil navštívil Tchaj-wan na přelomu srpna a září. Kromě politických jednání se v ostrovním státě zúčastnil i schůzek s představiteli tamních firem. Po návratu vyjádřil přání seznámit s výsledky své cesty Babiše a další ministry. Možnosti spolupráce s touto asijskou zemí jsou podle něho obrovské.

„Musíme zřejmě některým našim ministrům včetně pana premiéra ještě znovu vysvětlit, jak obrovský potenciál přivážíme a jakou šancí výsledky naší cesty jsou. My to nejdříve uděláme a následně uvidíme, zda budou ochotni proinvestovat se z krize, která nás čeká, i s pomocí tchajwanských investic,“ řekl Vystrčil po návratu novinářům.

Nguyen ČTK sdělila, že dnešní schůzka je s Babišem domluvena na téma obchodní příležitosti s Tchaj-wanem. „Zároveň pan předseda (Vystrčil) požádal, aby premiér přizval ke schůzce ministry relevantních resortů,“ dodala.

Babiš Vystrčila za cestu na Tchaj-wan opakovaně kritizoval, nedoporučili mu ji ani další ústavní činitelé. Ostře se proti ní také ohradila Čína, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou provincii. Zastání naopak Vystrčil nalezl u části opozice či u některých evropských zemí a USA.

Premiér po návratu senátní delegace vedené Vystrčilem řekl, že si počká na ekonomické výsledky cesty na Tchaj-wan. Doufá, že Čína nebude reagovat negativně vůči českým firmám. Slíbil zároveň, že vláda podpoří jakékoliv obchodní příležitosti, které Vystrčil z Tchaj-wanu přivezl.

Podle Vystrčila je na Tchaj-wanu obrovský potenciál důvěry a ochoty spolupracovat s Českou republikou. „A bude teď naším úkolem, abychom ho zúročili jak na úrovni podnikatelské, tak na úrovni exekutivy,“ řekl po návratu z cesty. Na Tchaj-wan ho doprovodilo téměř 40 zástupců českých firem.

Analytici v souvislosti s Tchaj-wanem hovoří o změně takzvaných dodavatelských řetězců v Číně. Některé firmy pod tlakem obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy i v souvislosti s koronavirovou krizí, kdy byla řada zemí závislá na dovozu ochranných pomůcek z Číny, přesouvají svou výrobu do jiných částí světa. Česko by tak podle nich mohlo získat mnohamiliardové investice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner