Šéfka Evropské komise představí unijní priority pro cestu z covidové krize

YT screenshot

Ursula von der Leyenová | FOTO: YT screenshot

Se svým prvním poselstvím o stavu Evropské unie ve středu předstoupí před europoslance předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Německá politička, jejíž první rok ve funkci zásadně ovlivnila pandemie covidu-19, představí priority EU pro zotavení z bezprecedentní krize způsobené nákazou. Očekává se, že přijde mimo jiné se závazkem výraznějšího omezení produkce skleníkových plynů či návrhem dalších kroků na cestě k digitální ekonomice.

Šéfka unijní exekutivy dala letos opakovaně najevo, že hospodářské oživení po pandemii bude vycházet z dlouhodobých priorit její komise, jimiž jsou právě podpora zelené a digitální ekonomiky. Středeční hodnocení jejího prvního roku se patrně bude točit především okolo historicky největšího společného balíku peněz, kvůli němuž se komise hodlá zadlužit na finančních trzích. Europoslanci jsou přitom kritičtí k některým podmínkám fondu obnovy ekonomik a budoucího sedmiletého rozpočtu EU v celkové výši téměř 1,85 bilionu eur (skoro 50 bilionů korun), na nichž se v červenci shodli lídři unijních zemí.

Zásadnější část projevu však bude mířit do budoucnosti. Von der Leyenová podle informací zveřejněných některými médii vyzve k přijetí ambicióznějších klimatických závazků. Zatímco současný plán počítá s omezením emisí skleníkových plynů v EU do roku 2030 o 40 procent proti hodnotám z roku 1990, šéfka EK navrhne zvýšit laťku na 55 procent. Některé státy zvláště z východního křídla EU včetně Česka přitom dávají najevo, že budou mít problémy i se splněním dosavadního závazku. Europoslanci naopak hovoří o ještě vyšších cílech.

Von der Leyenová bude mluvit i o přechodu na digitální hospodářství, jehož letošním pilířem by se podle EK měla stát norma o digitálních službách. V jejím proslovu patrně dostane místo i plán těsnější integrace unijního zdravotnictví v reakci na pandemii. Mezi již dříve zmiňované cíle patří například větší soběstačnost ve výrobě léků a zdravotnického materiálu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner