Šéfové opozičních stran vyzdvihli při vzpomínce hlavně demokracii

Oslavy 17. listopadu v roce 2019 (Forum 24 archiv)

Oslavy 17. listopadu v roce 2019 | FOTO: Forum 24 archiv

Šéfové tří opozičních stran vyzdvihli dnes při vzpomínce na 17. listopad zejména demokracii. Na Národní třídu přišli společně za KDU-ČSL Marian Jurečka, za ODS Petr Fiala a za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, jejichž strany se dohodly na předvolební koalici. Podle zpravodaje ČTK na místě postupně přibývá lidí, kteří na Národní třídu přicházejí zapálit svíčku. Přicházejí ale většinou jednotlivě a pak zase v poklidu odcházejí.

Pro Petra Fialu je 17. listopad jeden z nejdůležitějších svátků. „Stačí říci slova svoboda, demokracie – to všechno je spojeno se 17. listopadem,“ řekl. Podle něj je to svátek naděje. „Tu naději je dobré si připomínat i dnes, protože samozřejmě to slavíme v trošku smutných okolnostech,“ podotkl s odkazem na pandemii koronaviru. Svoboda je podle něj nesmírně křehká, lidé by měli být stále citliví na to, kde svobodu ztrácejí, podotkl.

FORUM 24 (archiv)

Česko by si podle Fialy zasloužilo lepší politiku i vládu. „Naděje je i v tom, že za rok se toho můžeme všichni dočkat,“ dodal předseda ODS s poukazem na blížící se sněmovní volby. Na twitteru vyzval k tomu, aby lidé večer zapálili za okny „svíčku za svobodu“ vzhledem k tomu, že hromadné akce jsou letos vyloučeny.

Svoboda se podle Mariana Jurečky za 31 let ve společnosti vžila. „Ale nemůžeme říci, že svoboda a demokracie a její základní principy nejsou ohroženy. Vždy z nějakých důvodů to ohrožení tady je, ať už větší, nebo menší,“ řekl novinářům předseda lidovců.

„Je na nás, abychom usilovali o to, aby ta demokracie byla kvalitní,“ doplnila Markéta Pekarová Adamová. Podle ní se za poslední dobu kvalita demokracie v Česku snižovala, což lze změnit už v příštím volebním roce. Důležitá je podle předsedkyně TOP 09 kromě svobody také zodpovědnost, a to nejen za sebe a svou rodinu, ale také za celek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]