Senát asi odmítne zasahování Ruska a Číny do záležitostí ČR

youtube/CGTN

Miloš Zeman a Si Ťin-pching | FOTO: youtube/CGTN

Senát asi odmítne zasahování Ruska a Číny do vnitřních záležitostí ČR, které souvisí se sporem o sochu sovětského maršála Ivana Koněva nebo s plánovanou cestou senátorů na Tchaj-wan. Přijetí stanoviska dnes podpořil senátní organizační výbor, uvedl 1. místopředseda horní komory Jiří Růžička z klubu Starostů. Senát se bude návrhem zabývat na odpoledním zasedání.

„Považujeme to, co se odehrává v současné době kolem odstranění sochy maršála Koněva nebo v souvislosti s inaugurací tchajwanské prezidentky, za naprosto nepřijatelné,“ prohlásil Růžička. První místopředseda Senátu tak reagoval na vyjádření zástupců čínského velvyslanectví v Praze, kteří podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) pohrozili nespecifikovanými důsledky za případnou cestu senátorů na Tchaj-wan nebo za vyjádření sympatií k této ostrovní zemi, již Čína považuje za svou součást.

Vláda se podle místopředsedy Senátu k ruským a čínským tlakům dosud „vyjadřovala velmi málo, formálně nebo povrchně“. Za nešťastný označil postoj prezidenta Miloše Zemana. „Místo aby se zastal naší suverenity, ještě ty tendence přicházející z Ruska a z Čínské lidové republiky podporuje. Domnívám se, že to je naprosto nepřípustné a nepřijatelné,“ dodal Růžička.

Kriticky se k postoji Hradu vůči Číně postavili i lidovečtí senátoři. „Projevuje se tu silně pročínská klika, která kazí naši demokracii a náš právní stát,“ řekl předseda senátního klubu KDU-ČSL Petr Šilar. Vyjádřil plnou podporu krokům, které dělá Vystrčil při sporech ohledně českého přístupu k Číně.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté kvůli hackerským útokům z Ruska a také krokům pražských radnic. Nevoli Moskvy vzbudilo i rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Ruské protesty vyvolalo zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy.

Nejhlasitější je ale ruský odpor proti odstranění sochy maršála Koněva z Prahy 6. Pomník vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, je nyní v depozitáři. Představitelé pražských radnic včetně pražského primátora dostali kvůli ruským hrozbám policejní ochranu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner