Senát bude schvalovat zákon o evidenci skutečných majitelů. Zkomplikuje Babišovi střet zájmů

Andrej Babiš - pekař, agrobaron, politický kejklíř a samozvaný filosof (Facebook (Andrej Babiš))

Andrej Babiš - pekař, agrobaron, politický kejklíř a samozvaný filosof | FOTO: Facebook (Andrej Babiš)

Senát dnes bude schvalovat zákon o evidenci skutečných majitelů. Rozhodovat bude také o zmrazení platů ústavních činitelů nebo o nakládání se zbraněmi. Měl by řešit i dopad opatření na živnostníky nebo otázku dostavby Jaderné elektrárny Dukovany z pohledu národní bezpečnosti.

Horní komora možná zakáže poskytnout dotace firmám, pokud by v evidenci jejich skutečných majitelů byly nesrovnalosti. Zákon vzbudil pozornost zejména kvůli ustanovení, které mohlo podle části opozice pomoci premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o střet zájmů. Pasáž se týkala svěřenských fondů. Sněmovna toto ustanovení z vládního návrhu zákona vyškrtla.

Novele, která má zmrazit platy politiků i soudců pro příští rok, hrozí v Senátu zamítnutí. Podle kritiků je návrh populistický a podobně jako v minulosti by mohl být soudně zrušen tak, aby se na soudce nevztahoval.

Souhlas Senátu naopak asi získá návrh na zákaz zakládání a organizování paramilitárních ozbrojených skupin, které by sloužily k prosazování politických nebo ideologických cílů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]