Senát chce řešit audit EK i odklad elektronické neschopenky

ČTK

Jednání pléna Senátu Parlamentu ČR | FOTO: ČTK

Senát bude schvalovat odklad projektu elektronické neschopenky nebo možnost přivýdělku pro policisty a hasiče. Projednat má také senátorský návrh na funkční období vedoucích státních zástupců nebo prodloužení lhůty na projednávání zákonů. Ve čtvrtek se senátoři budou nejspíš věnovat peticím a také auditům Evropské komise, které se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO) a unijních dotací pro Agrofert.

Senát má rozhodnout také o žádosti prezidenta Miloše Zemana, který po dvou letech znovu navrhl spisovatelku Lenku Procházkovou do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Očekává se, že senátoři opětovně tomuto návrhu nevyhoví.

Projednání záležitostí ohledně auditu a údajného střetu zájmů Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) navrhly nejpočetnější senátní frakce Starostů a občanských demokratů. ODS chce podnítit vznik nezávislé komise, která by zajistila objektivní posouzení informací ohledně auditu. Starostové vyzvali Tomana, aby zveřejnil předběžný návrh auditní zprávy o dotacích do zemědělství. Chtějí také, aby Senátu celou věc objasnil zástupce Státního zemědělského intervenčního fondu.

Odklad e-neschopenky prosadila ve Sněmovně vládní koalice. Původně měli lékaři hlásit pracovní neschopnost zaměstnanců výhradně elektronicky už od počátku letošního roku. Vládní strany ale spuštění projektu posunuly na polovinu letošního roku společně se zrušením karenční doby. Poslanci ale rozhodli, že e-neschopenka bude zavedena až od příštího roku. Náhradu mzdy i v prvních třech dnech nemoci budou zaměstnanci dostávat už od letošního července.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme