Senát odsoudil vojenský převrat v Barmě a vyzval k sankcím

Senát Parlamentu ČR (Krokodyl/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Senát Parlamentu ČR | FOTO: Krokodyl/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Senát odsoudil únorový vojenský převrat v Barmě. Vyzval k zastavení násilí, propuštění politických vězňů a k zavedení mezinárodních sankcí proti pučistům. Rozhodl o tom na popud svého zahraničního výboru.

Řešením je podle předsedy výboru Pavla Fischera (nezávislý) okamžité zastavení násilí, propuštění všech politických vězňů a zadržovaných členů parlamentu, nastolení legitimní vlády vzešlé z listopadových voleb a obnova demokratických institucí v zemi. Možnost, že by situaci v zemi pomohly uklidnit mezinárodní síly, podle Fischera není v dohledné době realizovatelná.

FORUM 24 (archiv)

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii (NLD) výrazně uspěly ve volbách. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Protesty v zemi pokračují několik týdnů a zásahy policie jsou podle pozorovatelů stále násilnější.

Poslanci NLD, kterým se podařilo uniknout zatčení, vytvořili výbor na obranu parlamentu CRPH, jehož prozatímním šéfem byl jmenován Maun Win Kchain Tha. Skupina usiluje o to, aby byla mezinárodně uznána jako právoplatná barmská vláda. Armáda ji naopak označila za nelegální organizaci a varovala, že každému, kdo s ní bude spolupracovat, hrozí obvinění z vlastizrady.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]