Senát rozhodne o exekučním řádu a pravidlech kurzarbeitu

Schůze Senátu Parlamentu ČR v Praze  (ČTK)

Schůze Senátu Parlamentu ČR v Praze | FOTO: ČTK

Novely exekučního řádu, silničního zákona či nová pravidla takzvaného kurzarbeitu jsou na programu ve středu zahajované schůze Senátu. Členové horní komory by v jejím úvodu měli vyslechnout význačnou představitelku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou a vyjádřit se k situaci v její zemi.

Senátoři mají na podnět zahraničního výboru zaujmout stanovisko k situaci na Ruskem okupovaném území Ukrajiny nebo k pořádání zimní olympiády v Číně. Další návrh výboru na přijetí senátního stanoviska „k vyslovení neschopnosti Miloše Zemana vykonávat úřad prezidenta republiky“ do návrhu programu po dnešním jednání senátního organizačního výboru zařazen není.

Novely exekučního řádu i silničního zákona senátoři pravděpodobně vrátí Sněmovně k novému projednání se svými úpravami. V případě exekučního řádu, který má být projednán ve čtvrtek, usilují mimo jiné o zavedení určité krajské teritoriality exekutorů. Proti místní příslušnosti exekutorů část z nich protestuje, odmítají ji i zástupci věřitelů.

Z novely silničního zákona doporučily senátní výbory vyjmout pasáž, podle níž by řidiči vozidel museli objíždět na silnici cyklisty ve vzdálenosti 1,5 metru. Podle kritiků by dodržování tohoto limitu bylo v praxi obtížně realizovatelné a kontrolovatelné. Změny zřejmě Senát přijme i k novele, která má mimo jiné zvýšit rodičovské příspěvky. Senátní výbory doporučily v rámci novely zvýšit daňové zvýhodnění na druhé a další dítě.

Ke schválení naopak míří novela o nových pravidlech kurzarbeitu. Zaměstnanci by podle nich mohli být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše ale rok. Zaměstnavatelé by pak platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy.

Otazníky visí nad novelou o podpoře regionálního rozvoje, na jejíž případných úpravách se sněmovní výbory neshodly. Novela počítá s tím, že Regionální rady regionů soudržnosti, které rozdělovaly dotace z fondů EU, letos zaniknou. Jejich činnost má převzít ministerstvo pro místní rozvoj.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]