Senát rozhodne o kvótách na české potraviny. Ty jsou v rozporu s evropským právem

Schůze Senátu Parlamentu ČR v Praze  (ČTK)

Schůze Senátu Parlamentu ČR v Praze | FOTO: ČTK

Prodejními kvótami na české potraviny se na čtvrteční schůzi bude zabývat senát. Schvalovat má také novelu, která uzákoní výši učitelských platů k průměrné mzdě a umožní, aby na středních školách učili i odborníci bez pedagogického vzdělání. Senátoři mají také projednat nákup protiepidemických prostředků Správou státních hmotných rezerv.

Prodejní kvóty na české potraviny, které jsou součástí novely zákona o potravinách, senát pravděpodobně zruší. K důvodům patří to, že jsou v rozporu s právem EU a že čeští zemědělci by navíc nebyli schopni některé z nich naplnit.

Lídři koalice SPOLU – Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka  (ČTK)

Senátoři zřejmě navzdory tlaku části učitelských organizací a odborů neodmítnou návrh, podle něhož by na středních školách a druhém stupni základních škol mohli po tři roky učit i odborníci bez pedagogického vzdělání.

Ministerstvo školství tak chce řešit nedostatek učitelů odborných předmětů. Novela má také uzákonit poměr učitelských platů k průměrné mzdě. Senátní školský výbor chce tento nárůst pro příští rok upravit.

Horní komora zřejmě neschválí bez úprav ani návrh, podle něhož by Správa státních hmotných rezerv směla nakupovat prostředky kvůli epidemii koronaviru bez zadávacího řízení. Podle senátních výborů by takovýto nákup musel podléhat schválení vládou a dodavatel by musel mít transparentní vlastnickou strukturu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]