Senát rozhodne o podobě exekučního řádu a silniční novely

Schůze Senátu Parlamentu ČR v Praze  (ČTK)

Schůze Senátu Parlamentu ČR v Praze | FOTO: ČTK

Senát ve čtvrtek rozhodne o změnách v exekučním řádu. Předmětem sporů je zejména zavedení místní příslušnosti exekutorů. Horní komora má také dokončit schvalování novely silničního zákona, která by mohla zavést pro řidiče vozidel předepsanou vzdálenost pro předjíždění cyklistů. Senátoři se budou věnovat rovněž rusko-ukrajinským vztahům nebo politickému bojkotu zimní olympiády v Číně.

Novely exekučního řádu i silničního zákona senátoři pravděpodobně vrátí sněmovně k novému projednání se svými úpravami. V případě exekučního řádu usiluje část senátorů mimo jiné o zavedení určité krajské teritoriality exekutorů. Proti místní příslušnosti exekutorů část z nich protestuje, odmítají ji i zástupci věřitelů.

Z novely silničního zákona doporučily senátní výbory vyjmout pasáž, podle níž by řidiči vozidel museli objíždět na silnici cyklisty ve vzdálenosti 1,5 metru. Podle kritiků by dodržování tohoto limitu bylo v praxi obtížně realizovatelné a kontrolovatelné. Zastánci změny argumentují potřebou zvýšit bezpečnost cyklistů, chtějí ale snížit sankce za její porušení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner