Senát schválil pozastavení EET

FB Miloš Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil | FOTO: FB Miloš Vystrčil

Elektronická evidence tržeb se pozastaví po dobou nouzového stavu a dalších tří měsíců. Návrh vlády schválil senát. Horní komora by měla schválit beze změn i další zákony, které souvisejí s epidemií nového typu koronaviru.

Podnikatelé nebudou muset po dobu nouzového stavu a následujících tří měsíců dodržovat elektronickou evidenci tržeb (EET). Ani úřady nebudou kontrolovat její dodržování. Vládní návrh dnes schválil senát. Tento krok souvisí s vládními opatřeními proti šíření nového typu koronaviru. Sněmovna ho ve stavu legislativní nouze schválila v úterý.

Schválený zákon znamená, že daňoví poplatníci, jichž se to týká, tedy hlavně podnikatelé a živnostníci, nebudou muset po dobu nouzového stavu a dalších tří měsíců evidovat své tržby, jak jim ukládá zákon. Úředníci rovněž nebudou plnění této povinnosti kontrolovat. Tento krok souvisí s vládními opatřeními proti šíření nového typu koronaviru. Hlasovalo pro něj všech přítomných 47 senátorů.

Vláda uvádí, že s ohledem na opatření související s bojem proti koronaviru nelze zcela zajistit, že všichni poplatníci spadající pod EET budou mít dostatečnou technickou či administrativní podporu. Stát se snaží, aby lidé, jichž se EET týká, nemuseli chodit v době epidemie koronaviru na úřady.

Senát by měl podle výborů normy kvůli koronaviru schválit

Senát by měl zákony, které souvisejí s epidemií koronaviru, schválit beze změn. Horní komoře to dnes jednomyslně doporučil její ústavně-právní výbor. Na dotaz ČTK to uvedli místopředseda výboru Michael Canov (SLK) a předseda výboru Miroslav Antl (ČSSD), podle kterého je nutné v nynější situaci jednat rychle.

Tři z pětice předloh, a to změny v ošetřovném a úlevy živnostníkům v hrazení sociálního a také zdravotního pojištění, podpořil rovněž garanční zdravotnický a sociální výbor. ČTK to řekl jeho člen Jiří Vosecký (SLK).

Senát bude normy projednávat od 14.00. Pokud by některou z nich přece jen odmítl, nebo upravil, sněmovna by se jeho postojem zabývala zřejmě v pátek, řekl ČTK předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner