Senátoři napadli pandemický zákon kvůli omezeným kompenzacím

Lukáš Wagenknecht ()

Senátoři STAN, Pirátů a ODS napadli u Ústavního soudu pandemický zákon kvůli způsobu přijetí i tomu, že na rozdíl od krizového zákona neumožňuje odškodnit celkovou újmu živnostníků v důsledku protiepidemických opatření. Od vlády to bylo účelové, řekli dnes novinářům tvůrci stížnosti.

Pandemický zákon v přijatém znění umožňuje odškodnit majetkovou újmu, nikoli celkové finanční ztráty způsobené uzavřením provozovny, uvedl pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Zákon odškodnění „omezuje pouze na náhradu škody skutečné, zavřená hospoda nebo restaurace se nahrazovat nebude,“ dodal právník a europoslanec STAN Stanislav Polčák.

FORUM 24 (archiv)

Zrychlené schválení senátoři napadli kvůli tomu, že podobný zákon byl předložen vládou už loni v červnu, ale kabinet jeho schválení ve stavu legislativní nouze nepožadoval, uvedl Polčák. Zmínil i tlak na rychlost schválení zákona, který na rozdíl od původních představ zatím použit nebyl.

Hlavním motivem zrychleného schvalování přitom bylo, že bez zákona nebude moci být vyhlášen pandemický stav a celá republika tady vlastně umře,“ podotkl Wagenknecht. Postup vlády označil za další trik, jak protlačit zákon, který účelově nedává kompenzace podnikatelům.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) odmítl výtky, že Senát měl na předpis málo času. Senátoři podle něj nežijí ve vzduchoprázdnu a mohli se s předpisem seznámit ještě předtím, než dorazil do horní komory Parlamentu. Wagenknecht to označil za „prázdné arogantní věty“.

Pandemický zákon byl přijat po dohodě vlády s opozicí, která jeho přijetím podmiňovala prodloužení nouzového stavu. Opozice do návrhu prosadila například parlamentní kontrolu nebo pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření epidemie koronaviru.

Návrh zákona schválila Poslanecká sněmovna 18. února. O šest dní později vrátil Senát předlohu poslancům s pozměňovacími návrhy. O návrhu poté poslanci hlasovali 26. února, kdy ho schválili i se senátními úpravami. Ve stejný den zákon podepsal prezident a norma nabyla účinnosti 27. února.

Ústavní stížnost podepsala většina členů senátorského klubu starostů, dva senátoři za Piráty a dva senátoři za ODS, uvedl místopředseda horní komory Jan Horník (STAN).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]