Senátoři: Národní plán obnovy je sbírka nápadů bez zacílení

Jednání senátu. Ilustrační foto (ČTK)

Jednání senátu. Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Národní plán obnovy, který má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu EU, je podle senátorů sbírkou nápadů bez jasného zacílení. Senát se k němu postaví kriticky. Novinářům to ve středu řekli předseda senátního evropského výboru Mikuláš Bek (za STAN) a předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

Vládní plán podle Beka „postrádá jasné zacílení na ekonomické s sociální priority“. Je spíše „sbírkou nápadů, které se nacházely ve vládních šuplících“ a na jejich realizaci dosud chyběly peníze, řekl Bek. „Jestliže první verze z podzimu minulého roku byla vnímána jako zcela nedostatečná, současný stav je v očích senátorů – vyjádřeno školní známkou – horší čtyřkou,“ dodal.

FORUM 24 (archiv)

Nytra uvedl, že plán je hotov možná jen z půlky. „Kdo šel kolem Strakovky (sídla vlády), dal tam nějaké opatření,“ charakterizoval Nytra vládní dokument. Plán podle něj reflektuje rozdíly mezi jednotlivými regiony, málo akcentovaná je otázka cestovního ruchu. „Nezpochybňujeme to, aby se investovalo, ale některé body nemají smysl a logiku,“ dodal Nytra.

Národní plán obnovy bude podkladem pro to, aby Česká republika mohla získat zdroje z nového fondu Evropské unie na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) již dříve uvedl, že připraveno je 182 miliard korun a že peníze by z unijního fondu mohly být čerpány od poloviny letošního roku.

Plán je rozdělený do několika oblastí, které by z něj měly být financovány. Velká část je určena na digitalizace, další peníze půjdou na fixní infrastrukturu, vědu, výzkum, inovace či vzdělávání. Podporu by měla získat i zdravotní prevence.

Evropská komise stanovila jako nejzazší termín předložení Národního plánu obnovy duben. Peníze z nového fondu budou muset být ze 70 procent vyčerpány do roku 2022, do roku 2023 pak zcela. Proplacené musejí být do roku 2026.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]