Senátoři uctí v Praze památku Jana Palacha

archiv F24

Miloš Vystrčil a Jiří Růžička | FOTO: archiv F24

Poklonit se památce studenta Jana Palacha, který se před 52 lety upálil na protest proti situaci ve společnosti po srpnové okupaci z roku 1968, přijde dnes delegace senátorů. Navštíví místo na Václavském náměstí, kde se čin stal, a blízký Palachův pylon, který jeho akt připomíná. Veřejnost přitom dlouho nevěděla, že vysoký sloup u někdejšího Federálního shromáždění byl od doby svého vzniku v 70. letech jako připomínka Palachova sebeupálení zamýšlen.

Obě místa dnes v 10:00 navštíví předseda Senátu Miloš Vystrčil společně s prvním místopředsedou Jiřím Růžičkou, místopředsedou Jiřím Oberfalzerem a senátorkou Miroslavou Němcovou. Odpoledne uctí památku Jana Palacha na Václavském náměstí Klub angažovaných nestraníků KAN.

Bronzová plastika s názvem Plamen byla na Palachově pylonu v blízkosti magistrály před budovou, která dnes patří Národnímu muzeu, odhalena loni 17. listopadu.

Národní muzeum také předloni v říjnu ve Všetatech na Mělnicku otevřelo Palachův památník. Jeho součástí je rodný dům Jana Palacha i nová budova s expozicí.

Student Jan Palach se 16. ledna 1969 v Praze zapálil na protest proti tomu, že lidé upadali po zděšení z okupace vojsky Varšavské smlouvy do letargie, a chtěl je vyburcovat k činu. Těžce popálený 19. ledna zemřel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner