Šestý místopředseda Sněmovny bude znám asi až za 14 dní

Jednání poslanecké sněmovny, ilustrační foto (Poslanecká sněmovna PČR)

Jednání poslanecké sněmovny, ilustrační foto | FOTO: Poslanecká sněmovna PČR

Zbývajícího šestého místopředsedu Sněmovny budou poslanci volit zřejmě přespříští týden. Dnes se k volbě kvůli rozsáhlé debatě o koaliční novele nového stavebního zákona a přestávce vyžádané opoziční SPD v souvislosti se senátní volební novelou nedostali. Kandidáty do volby místopředsedy Sněmovny jsou někdejší vicepremiér Karel Havlíček (ANO) a předseda SPD Tomio Okamura, který tuto funkci zastával v minulém volebním období. Schůze bude pokračovat od úterý 25. ledna odpoledne.

Volba místopředsedy dolní komory se měla podle původních plánů odehrát dnes po 13:30. Ráno ale poslanci pevné zařazení tohoto bodu na návrh předsedy klubu koaličního hnutí STAN Josefa Cogana zrušili, pro byli i zákonodárci opozičních ANO a SPD.

Před volbou místopředsedy měla Sněmovna podle programu projednat v úvodním kole roční odklad účinnosti většiny nového stavebního zákona a senátní předlohu o zavedení možnosti korespondenčního hlasování při volbě poslanců a prezidenta pro české občany žijící v zahraničí. Opozičním ANO a SPD se díky momentální převaze podařilo přerušit úvodní debatu o stavební novele do března. K senátní novele volebního zákona se Sněmovna nedostala, když klub SPD si vzal přestávku do konce jednacího dne. V pátek poslanci obvykle končí jednání ve 14:00.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roam Black Černý a Michal Hošek)

„Co se tady odehrálo, pokládám za velký faul,“ komentoval postup opozice předseda klubu ODS Marek Benda. Vyvstávají podle něho pochyby o tom, zda mají opoziční představitelé vést schůze. V té době ji řídila místopředsedkyně dolní komory Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Volba šestého místopředsedy Sněmovny bude již třetí. V minulosti se o pozici střetli někdejší předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) a Okamura. Ani jeden z nich ale nezískal dostatečný počet poslaneckých hlasů. Vondráček se posléze stal předsedou ústavně-právního výboru, Okamura vede petiční výbor. Havlíček dříve nemohl do předsednictva dolní komory kandidovat kvůli neslučitelnosti funkcí, protože byl stále členem vlády.

Poslanci loni v listopadu na ustavující schůzi po říjnových sněmovních volbách zvolili za předsedkyni Sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09) a vybrali i pět ze šesti místopředsedů. Stali se jimi Věra Kovářová (STAN), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jan Skopeček (ODS), Olga Richterová (Piráti) a Mračková Vildumetzová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]