Seznam Zprávy: Změna systému ukončí soutěžení o termín očkování

vláda ČR

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: vláda ČR

Od pátku by měli senioři registrovaní v on-line systému na očkování proti koronaviru dostávat druhý kód PIN až ve chvíli, kdy se objeví termín vakcinace v jejich okolí. Dosud ho obdrželi hned a museli volné termíny sledovat v systému. Nově tak systém umožní dávat v očkování přednost starším lidem. Napsal to dnes server SeznamZprávy.cz s odvoláním na informace z Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Tuto úpravu dnes hejtmanům slíbil podle Asociace krajů ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

„Už to nebude souboj v rychlosti klikání, ale zaregistrovaní budou vědět, že na 99,9 procenta na ně čeká volný termín na očkování,“ cituje server vedoucího oddělení komunikace a marketingu NAKIT Lukáše Trnku. „Starší budou mít přednost,“ dodal Trnka. NAKIT se stará o vládní systémy a v jejím čele stojí vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Senioři, kteří už druhý PIN mají, musejí ale volné termíny nadále sledovat.

archiv

Lidé nad 80 let mají možnost se na očkování registrovat od pátečního rána, vedle registračního kódu PIN při tom dosud hned dostávali také druhý PIN. Ten jim později mohl posloužit pro výběr volného termínu, když se v systému objevil. Nově budou zaregistrovaní senioři dostávat druhý PIN až ve chvíli, kdy se uvolní kapacita, a textová zpráva s druhým kódem tak bude sloužit i jako upozornění pro zaregistrované seniory, že je pro ně k dispozici termín.

Textovou zprávu s druhým kódem by měli senioři dostávat jen v případě volných termínů pro očkování v blízkosti jejich bydliště. Podle Trnky by se tak nemělo stávat, aby devadesátiletý senior z Mostu dostal informaci o volných termínech v Ostravě. „Zaregistroval se v Mostu, a tím pádem bude čekat, až se uvolní kapacita v Mostu,“ vysvětlil Trnka.

Asociace krajů dnes po videokonferenci hejtmanů s Blatným uvedla, že ministr slíbil změnu avizovanou na pátek oznámit v nejbližší době. Hejtmanům se nelíbilo právě to, že dosavadní podoba centrálního registračního systému de facto nutí seniory k soutěžení o termíny očkování.

Blatný dnes poslancům řekl, že v systému se zatím registrovalo zhruba 160.000 seniorů, tedy asi 40 procent z nich. Více než 58.000 jich má rezervován termín očkování. Lidí nad 80 let v Česku žije zhruba 441.000, klienti domovů seniorů dostávají vakcínu bez registrace od prosince. Starší lidé mají v očkování přednost, protože je koronavirus ohrožuje výrazně víc než mladší generace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner