Síkela: Pokud budeme nějaké náhrady vyplácet, zaměříme se na určité podnikatele

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Pokud stát bude podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) nějaké kompenzace vyplácet, zaměří se na podnikatele, kteří si bez takové pomoci těžko poradí a zároveň prokážou životaschopný podnikatelský model, aspoň částečně uzpůsobený na aktuální podmínky trhu. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) za bývalého vedení Karla Havlíčka (ANO) rozdávalo podle Síkely podporu velmi neúčelně. Pokud to nebude absolutně nutné, stát už peníze nebude poskytovat plošně, sdělil dnes Síkela ČTK.

Předchozí vláda v listopadu zpřísnila protiepidemická opatření, podnikatelům slíbila kompenzace. MPO ve spolupráci s profesními svazy připravilo obnovení programů COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. Jejich spuštění ale závisí na novém kabinetu. Podnikatelé jsou podle svých zástupci v kritické situaci, například v gastronomii je v ohrožení existence třetina trhu, řekl dnes ČTK restauratér a garant projektu Moje restaurace Asociace malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner.

„Za mého předchůdce se vyhazovaly miliardy na pomoc s dopady covidové krize z helikoptéry. Očividně se při jejich rozdávání jen minimálně bral ohled na to, jestli peníze budou využity účelně a jestli skutečně pomohou těm, kteří to nejvíc potřebují. A teď nám ty peníze samozřejmě budou chybět,“ uvedl Síkela.

Podporu z COVID 2021 a Nepokryté náklady mohli dříve získat podnikatelé, kteří zaznamenali propad tržeb o 50 procent za rozhodné období ve srovnání se stejnou dobou loňského, nebo předloňského roku. Stát jim přispíval až na 60 procent nepokrytých nákladů, v případě COVID 2021 dostávali 500 korun na zaměstnance a den, minimální podpora přitom činila 1500 korun. V obou programech MPO podle mluvčího úřadu Vojtěcha Srnky vyplatilo zhruba 15 miliard korun.

Síkela v noci na schůzi Sněmovny řekl, že pomoc získaly hlavně velké firmy, nikoliv malí a střední podnikatelé. Největšími příjemci dotací bylo podle údajů MPO, které má ČTK k dispozici, například společnost Lagardère Travel Retail. Ta provozuje třeba prodejny s tiskem a drobným občerstvením Relay, síť pekařství Mr. Baker, patří pod skupinu patří také kavárny Costa Coffee nebo pekařství Paul. Firma podle MPO z obou výzev COVID Nepokryté náklady získala 65 milionů korun. Na stejnou sumu dosáhla dále třeba společnost Bestsport z investiční skupiny PPF, která vlastní a provozu O2 arenu, multifunkčním centrum O2 universum a přilehlý hotel Stages Hotel Prague.

Mezi příjemci 65 milionů korun byly také firmy CPI Hotels, Regiojet, Paradise Casino Admiral, Orea Hotels a České aerolinie. Oděvní řetězec New Yorker získal 55 milionů korun, stejně jako síť C&A Moda nebo síť prodejen s obuví CCC.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]