Situací kolem koronaviru se bude zabývat vláda a také tripartita

ČTK

Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Situací kolem šíření nového typu koronaviru se dnes dopoledne bude znovu zabývat vláda. Předcházet tomu bude jednání předsednictva tripartity. Hospodářská komora bude informovat o tom, jak by mohl stát pomoci českým firmám s překonáním následků současného nouzového stavu. Kvůli situaci kolem nákazy by se měli setkat také zástupci vlády s předsedy sněmovních stran.

Vláda v posledních dnech vyhlašovala a upřesňovala opatření, jejichž cílem je šíření epidemie koronaviru v Česku zastavit. Od pondělí jsou až na výjimky pro české občany i cizince zavřené hranice, vláda také omezila volný pohyb lidí. Snaží se zajistit respirátory a roušky, kterých není dost ani ve zdravotnictví a sociálních službách. Předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula nečeká, že by stát musel mimořádná opatření znovu dramaticky zpřísnit.

Hospodářská komora vyzvala vládu, aby umožnila okamžitý přístup firem postižených nouzovým stavem k bezúročným úvěrům. Žádosti o ně začala v pondělí přijímat Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Komora navrhuje také zavedení takzvaného kurzarbeitu, kdy stát při omezení či zastavení výroby zaměstnancům podniků přispívá na mzdy, aby se zabránilo propouštění.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula se v pondělí večer v České televizi shodli, že vláda by měla v současné situaci do ekonomiky pustit dodatečné peníze bez ohledu na jednorázový nárůst schodku státního rozpočtu.

Potvrzených případů nákazy koronavirem je v Česku nyní 344, první tři pacienti se vyléčili. Testováno bylo víc než 5000 lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner