Škoda Auto uzavře výrobu v pátek

Škoda Auto uzavře v pátek výrobu. Na tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš. Německá automobilová skupina Volkswagen dnes oznámila, že uzavře své evropské závody na dva až tři týdny. Podle odborového předáka Jaroslava Povšíka se však výroba v automobilce Škoda Auto zastaví již ve středu ve 22:00 a znovu bude obnovena v neděli 5. dubna ve 22:00.

Koncern Volkswagen, největší výrobce aut na světě, zdůvodnil uzavření svých závodů pandemií způsobenou novým typem koronaviru a s ní souvisejícími odbytovými potížemi. Poslední směna ve většině provozů bude tento pátek, oznámil dnes koncern.

Škoda loni v Česku vyrobila 908.000 vozů, letos v lednu pak 76.250 aut, což znamená v prostém přepočtu výrobu zhruba 2500 aut denně. Automobilka vyrábí v ČR auta v závodech v Mladé Boleslavi a východočeských Kvasinách. Ve Vrchlabí pak vyrábí převodovky.

Pro celé automobilové odvětví jde podle výkonného ředitele Sdružení automobilového průmyslu Zdeňka Petzla o velmi nepříjemné, byť s ohledem na aktuální složitou zdravotní situaci v ČR patrně nevyhnutelné preventivní opatření. „I když Škoda Auto není jediným odběratelem dílů, pro řadu českých dodavatelů představuje 20-30 procent produkce, a tudíž zásadní zásah do jejich chodu. Je zjevné, že jak pro automobilky, tak pro kompletní dodavatelský řetězec budou celkové ekonomické dopady opatření proti koronaviru obrovské,“ řekl ČTK.

Škoda Auto, která je součástí německého koncernu, má jeden potvrzený případ nákazy koronavirem. Odbory v mladoboleslavské automobilce proto požadovaly 14denní karanténu pro zaměstnance. Pro zastavení výroby se dnes vyslovil i náměstek ministryně práce a sociálních věcí Robin Povšík (ČSSD).

Premiér Babiš v pondělí řekl, že s výzvami k uzavření výroby ve Škodě Auto nesouhlasí. Dnes poznamenal, že pochopil, že jde o dobré opatření. „Bereme to na vědomí. Když zavře taková fabrika, má dopad na celý řetězec,“ poznamenal premiér. Chce se zeptat Škody Auto, jaký bude dopad na další firmy. Jde o klíčovou část české ekonomiky, zdůraznil.

Škoda Auto zaměstnává přes 30 tisíc lidí. Na její výrobu je zároveň napojeno velké množství subdodavatelů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner