Slováci a Rakušané poslali na jih Moravy sanitky a vrtulníky

Silná bouře se 24. června 2021 přehnala Moravskou Novou Vsí na Břeclavsku. (ČTK)

Silná bouře se 24. června 2021 přehnala Moravskou Novou Vsí na Břeclavsku. | FOTO: ČTK

Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera na Moravě nyní zasahuje sedm slovenských sanitek po ničivých bouřích a krupobití. Heger na sociální síti také napsal, že Slovensko na základě požadavků Česka pomůže s příjmem pacientů. Pomoc na jihu Moravy nabízejí i slovenští hasiči, uvedl slovenský Hasičský a záchranný sbor v tiskové zprávě a na svém facebooku. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyjádřila soustrast všem, které přírodní katastrofa postihla. Pomoc vyslalo i Rakousko, uvedla večer tamní média.

„Jih české Moravy zasáhly dnes večer silné bouřky s extrémním větrem, který se v okrese Hodonín pravděpodobně změnil na tornádo. Jihomoravští hasiči evidují stovky událostí a do zasažených lokalit směřují všechny jednotky IZS (integrovaného záchranného systému – pozn. ČTK) z celého Česka,“ píše slovenský hasičský záchranný sbor.

„V této souvislosti byli na hasičskou stanici do Kútů přesunuti hasiči z Bratislavy a Trnavy, kteří jsou připraveni českým kolegům poskytnout přeshraniční pomoc,“ dodalo komunikační oddělení prezídia slovenského Hasičského a záchranného sboru.

Premiér Heger mezitím potvrdil, že slovenští hasiči se přesunuli k českým hranicím. Heger je podobně jako český premiér Andrej Babiš v Bruselu, kde se koná summit státníků zemí EU.

„Vyjadřuji soustrast všem postiženým přírodní katastrofou na jižní Moravě,“ uvedla pozdě večer ve svém vyjádření slovenská prezidentka Čaputová. „Rozsah škod, materiálních i lidských, je nepředstavitelný a přeji našim sousedům hodně síly, kterou budou potřebovat na vyrovnání se s následky pohromy,“ dodala a ocenila rychlou pomoc slovenských zdravotníků.

Český ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes oznámil, že na jih Moravy poslali pomoc také Rakušané – konkrétně podle něj dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky. O rakouské pomoci informují rovněž tamní média. Deník Kleine Zeitung píše o záchranných vrtulnících a několika vozidlech Červeného kříže. Ten kvůli rychlé přeshraniční pomoci Česku vyhlásil v organizaci pohotovost, napsal list s odvoláním na Andrease Zenkera z dolnorakouské pobočky organizace.

Bouřky v Jihomoravském kraji si vyžádaly oběti na životech, uvedla záchranná služba kolem 22:45. Zatím ale není jasný počet. Jsou desítky zraněných. Původní odhady hovořily o 150.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]