Slovensko zakázalo propagaci komunistů, fašistů a nacistů. Konstatovalo, že jsou to zločinci

Josif Stalin a Klement Gottwald na čestné tribuně moskevského stadionu Dynamo (ČTK)

Josif Stalin a Klement Gottwald na čestné tribuně moskevského stadionu Dynamo | FOTO: ČTK

Na Slovensku bude až na výjimky zakázáno pojmenovávat ulice a veřejná prostranství po představitelích komunistického, fašistického a nacistického režimu, stejně jako umísťovat na památníky, pomníky či pamětní desky symboly propagující zmíněné ideologie. O změně příslušných zákonů, kterou navrhli poslanci vládní koalice, dnes rozhodl slovenský parlament.

Sněmovna do zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému doplnila také ustanovení, že komunistický režim v Československu v letech 1948–1989 byl protiprávní a směřoval k potlačování základních práv a svobod. Někdejší Komunistickou stranu Československa a její odnož Komunistickou stranu Slovenska (KSS) označil parlament za zločinné organizace.

Bývalá KSS se po pádu komunistického režimu v Československu transformovala na Stranu demokratické levice, kterou později pohltila nyní nejsilnější opoziční strana Směr-sociální demokracie někdejšího premiéra Roberta Fica. Na Slovensku existuje také Komunistická strana Slovenska, která je přímou ideovou nástupkyní někdejší KSS a která se v únorových parlamentních volbách o hlasy voličů neucházela.

Ulice a veřejná prostranství na Slovensku nebude možné pojmenovávat ani po představitelích Slovenské republiky z let 1939–1945, která byla spjata s nacistickým Německem. Z parlamentních stran se k válečnému slovenskému státu hlásí jen opoziční krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

Zmíněné zákazy se nebudou vztahovat na osoby, které se zapojily do odporu proti komunistickému, fašistickému či nacistickému režimu. V případě pochybností o nich bude rozhodovat Ústav paměti národa, který na Slovensku kromě jiného mapuje období nesvobody.

Předlohu schválil parlament hlasy vládních poslanců, opoziční zákonodárci návrh nepodpořili nebo se hlasování nezúčastnili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]