Sněmovna bude volit nového veřejného ochránce práv

ČTK

Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová | FOTO: ČTK

Sněmovna bude dnes volit nového veřejného ochránce práv. Schvalovat bude rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, změny v předkupním právu a možná i sporné změny daňového řádu. Ve sněmovním finále je například také úprava voleb do rad oborových zdravotních pojišťoven. V úvodním kole by měli poslanci debatovat o zavedení takzvaného klouzavého mandátu.

Nového ombudsmana za dosluhující Annu Šabatovou budou poslanci vybírat ze tří kandidátů. O místo se v tajné volbě utkají někdejší poslanec ČSSD a zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček, vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm a advokát Jan Matys. Pokud bude odpolední první kolo volby neúspěšné, druhé se uskuteční už v podvečer.

Novela daňového řádu má především vytvořit předpoklady pro vznik portálu MOJE daně, který umožní on-line vyřizování daňových záležitostí s finančním úřadem. Vyvolává ale spory kvůli prodloužení lhůty pro vracení nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty.

V závěrečném schvalování je také novela o ochraně veřejného zdraví, jež má zpřísnit kontroly koupališť a solárií. Poslanci by v ní mohli uzákonit i požadavky na vzdělání hlavního hygienika a zmírnit omezení pro neočkované děti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner