Sněmovna může jednat o důvěře Fialově vládě i po půlnoci

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto (Rostislav Kaplan / Se svolením autora)

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan / Se svolením autora

Sněmovna bude moci jednat o žádosti koaliční vlády Petra Fialy (ODS) o vyslovení důvěry i po dnešní půlnoci. Možnost nočního jednání prosadila v podvečer pětice koaličních klubů i s podporou opozičních ANO a SPD. Teoreticky tak může skončit až ráno.

Debata o důvěře kabinetu se protahuje. Kolem 19:00 do ní bylo přihlášeno ještě přes 30 opozičních poslanců.

Možnost nočního jednání navrhl za kluby ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů předseda frakce občanských demokratů Marek Benda. Jak uvedl, dlouho dobu si myslel, že jednání o důvěře vládě bude normální, ale pochopil, že racionální nebude. „Je třeba to dotáhnout do konce,“ řekl.

Pro Bendův procedurální návrh zvedlo ruku 173 ze 175 přítomných poslanců. Proti nehlasoval nikdo.

Zákonodárci, kteří se řádně přihlásili do diskuse, se ke slovu dostali zhruba až po pěti hodinách debaty. Vyplnila je vystoupení řečníků s přednostním právem. Zhruba půldruhé hodiny zabrala obvyklá polední přestávka.

Diskuse se nese v duchu opoziční kritiky vládního prohlášení. Poslanci ANO jednání využívají také k vyzdvihování práce bývalého kabinetu vedeného lídrem hnutí Andrejem Babišem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]