Sněmovna posoudí pokuty firmám za porušení restrikcí

ČTK

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Sněmovna by mohla rozhodnout o pokutách firmám za porušení protikoronavirových omezení nebo o uzákonění chráněného účtu pro dlužníky v exekuci. Obě předlohy vrátili dolní komoře senátoři. První letošní řádná schůze dolní komory začne dnes odpoledne.
 
Návrh programu schůze se ještě může změnit. Například opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 prosazují, aby se poslanci přednostně zabývali postupem vlády při očkování proti covidu-19.
 
Zavedení až třímilionové pokuty firmám za porušení restrikcí vydaných podle krizového zákona Senát odmítl. Horní hranice postihu je podle senátorů neúměrně vysoká a mohla by vést k likvidaci firem. Vznik chráněného bankovního účtu, na němž by dlužníci v exekuci měli mít nezabavitelné peníze, chce Senát zjednodušit.
 
Poslanci budou opětovně hlasovat také o zákonu o sbírce obecních a krajských vyhlášek, který senátoři odmítli pro nadbytečnost a zvýšení administrativy zejména pro menší obce. Senát vrátil dolní komoře k novému posouzení rovněž zákony o evidenci skutečných majitelů a o prověřování zahraničních investic. Zákon o prověřování investic by se měl podle senátorů výslovně vztahovat na dodávky jaderných zařízení od firem mimo NATO a EU.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner