Sněmovna souhlasila s opatřením EU pro případ brexitu bez dohody

Vláda získala souhlas Sněmovny s přijetím nařízení EU, které má minimalizovat dopady případného brexitu bez dohody na rozpočet unie. Opatření bude přijato v případě, že ani nový britský parlament neschválí upravenou dohodu o podmínkách odchodu Spojeného království z EU, který byl posunut na konec ledna příštího roku. Senát dal vládě obdobný souhlas v minulém týdnu.

„Návrh umožní, aby Spojené království do rozpočtu EU dále přispívalo i v roce 2020, a tím se minimalizovaly dopady případného tvrdého brexitu na rozpočty ostatních členských států včetně České republiky,“ řekla dnes poslancům ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Označila za klíčové to, aby Británie v maximální míře dostála svým finančním závazkům z doby svého členství v EU.

Ministryně připomenula, že souhlas s obdobným opatřením pro letošní rozpočet EU dal Parlament vládě na jaře pro případ brexitu bez dohody na konci března.

Britský parlament v září schválil zákon, kterým zakázali vyvést Británii z EU bez dohody. Britský premiér Boris Johnson sice vyjednal s Bruselem změnu podmínek v dohodě o brexitu, nedokázal ji však prosadit v parlamentu, a musel proto unii požádat o odklad termínu vystoupení do ledna příštího roku. Patovou situaci mají pomoci vyřešit předčasné volby, které se budou v Británii konat 12. prosince.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner