Sněmovna zamítla části opozice schůzi k protikorupčním zákonům

FB Česká pirátská strana

Jakub Michálek, piráti | FOTO: FB Česká pirátská strana

Sněmovna se nyní nebude zabývat některými protikorupčními předlohami, jak chtěla část opozice. Zamítla návrh programu zvláštní schůze, jak byla na dnešek svolána z podnětu Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Hnutí ANO chystá svolání mimořádné schůze k protikorupčním zákonům na 10. prosince, ale s odlišným programem, oznámil předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO).

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek argumentoval při obhajobě návrhu na svolání dnešní schůze programem hnutí ANO i vládním prohlášením koalice ANO a ČSSD. Poukázal také na zprávu protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Podle ní bylo Česko loni poslední ze 42 hodnocených zemí v plnění doporučení GRECO. Lidé dlouhodobě považují korupci za jeden z nejzávažnějších problémů, uvedl Michálek.

Opozice v čele s Piráty chtěla, aby poslanci projednali například poslanecké a senátní předlohy k posílení nezávislosti státních zástupců a vládní návrh širších změn zákona o soudech a soudcích. Pro schválení návrhu programu hlasovalo 34 z 87 přítomných poslanců. Nepodpořili jej zejména poslanci ANO, SPD, KSČM a nezařazení zákonodárci.

Vondráček uvedl, že na prosincové mimořádné schůzi nebudou předlohy o státním zastupitelství. Na programu by ale měla naopak být regulace lobbování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner