Sněmovna zřejmě bude moci jednat opět ve stavu legislativní nouze

ČTK

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) řídí schůzi | FOTO: ČTK

Sněmovna zřejmě bude moci jednat opět ve stavu legislativní nouze. Vyhlásil jej dnes předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Pokud plénum stav legislativní nouze potvrdí, poslanci by v jeho rámci měli zrychleně schvalovat na nejbližší schůzi vládní návrh zákona, díky kterému budou moci poskytovatelé zdravotní péče získat náhradu za koronavirový výpadek ve výši 30,5 miliardy korun.

Vondráček vyhlásil stav legislativní nouze na dobu od úterý 26. května do úterý 30. června. Předchozí stav legislativní nouze, vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru v polovině března, skončil v neděli s nouzovým stavem. Sněmovna za tuto dobu schválila několik desítek vládních protikrizových zákonů.

Možnost kompenzací poskytovatelům zdravotní péče by měla Sněmovna schvalovat už příští týden, řádná schůze začne v úterý odpoledne. V návaznosti na zákon připraví ministerstvo zdravotnictví vyhlášku, na jejímž základě se budou peníze proplácet. Přímé náhrady se předpokládají 27 miliard korun, zbytek by poskytovatelé měli získat zvýšením objemu hrazených služeb.

Vláda chce ve Sněmovně zrychleně projednat i předlohu, podle níž odborníci nebo řemeslníci nebudou muset do konce roku absolvovat povinná školení nebo pravidelné zkoušky, byť to po nich normy nebo právní předpisy vyžadují. Kabinet schválil návrh zákona v pondělí, ve sněmovním elektronickém systému se zatím neobjevil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner