Sněmovnímu výboru pro média bude předsedat Juchelka

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto (Rostislav Kaplan / Se svolením autora)

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan / Se svolením autora

Předsedou sněmovního volebního výboru, který má na starosti sdělovací prostředky, bude Aleš Juchelka (ANO). Vystřídal svého stranického kolegu Stanislava Berkovce. Juchelka, který byl v minulém funkčním období místopředsedou výboru, byl v souladu s dohodami poslaneckých frakcí jediným kandidátem. Zvolen byl dnes členy výboru jednomyslně.

Moderátor, scenárista a dramaturg Juchelka je poslancem od roku 2017. Působil v Českém rozhlase i České televizi. Je jediným společníkem a jednatelem ostravské firmy, která se věnuje mimo jiné reklamní činnosti a marketingu. Výbor by si podle Juchelky měl založit podvýbor pro svobodu slova. K tématům bude patřit i změna názvu výboru na mediální, k čemuž bude třeba změna zákona.

Šestnáctičlenný výbor bude mít tři místopředsedy. Stali se jimi staronová členka výboru Pavla Golasowská (KDU-ČSL), klatovský starosta a náměstek hejtmanky Plzeňského kraje Rudolf Salvetr (ODS) a lektorka, editorka a starostka městské části Praha-Satalice Milada Voborská (STAN). Martin Kolovratník (ANO) se pokusil navrhnout rozšířit počet místopředsedů na čtyři. Petr Bendl (ODS) a Jan Jakob (TOP 09) ale doporučili nenabourávat dohodu vedení poslaneckých klubů o obsazení funkcí.

Volební výbor mimo jiné projednává rozpočet Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, zprávu i její roční činnosti a obdobné zprávy o činnosti a hospodaření Českého rozhlasu, České televize a České tiskové kanceláře. Projednává rovněž kandidáty do rad těchto veřejnoprávních médií. Neobsazená jsou hlavně místa v Radě České televize.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]