Současná situace odpovídá vysoce rizikovému scénáři, Babiš vidí povinné očkování vybraných osob jako nevyhnutelné

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Úřad vlády)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Úřad vlády

Epidemie covidu se bude v dalších týdnech zhoršovat, kulminace se očekává kolem Vánoc. Na začátku prosince může být v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče v jeden den až 1100 lidí. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nyní je v těžkém stavu hospitalizováno asi 850 pacientů. Vláda proto dnes rozhodla o vyhlášení nouzového stavu, omezení hromadných akcí a dalších opatřeních. Pokud by vláda dnes nepřijala žádná opatření, situace by byla podle ministra ještě horší.

Modely dalšího vývoje podle ministra ukazují, že situace kolem šíření covidu se bude v následujících týdnech nadále zhoršovat. Podle Vojtěcha hrozí to, že incidenční číslo, které udává počet nových případů na 100 000 obyvatel za týden, překročí hodnotu 1200. Nyní je to 1097.

Adam Vojtěch a Andrej Babiš (ČTK)

Podle podkladů k jednání vlády odpovídá současná epidemiologická situace vysoce rizikovému scénáři vývoje, protože epidemie významně roste ve všech klíčových parametrech. Rostou i nákazy v populaci nad 65 let. Testování ukazuje na vysokou virovou nálož v populaci. „A tento indikátor společně s vysokým počtem případů, u nichž není znám zdroj nákazy, ukazuje na masivní komunitní šíření onemocnění v populaci,“ uvádí se v podkladu, který má ČTK k dispozici.

Sedmidenní klouzavý průměr je nyní téměř 17 000 nových případů denně, predikce ukazují, že tento denní průměr bude v blízké době atakovat hranici 20 000 nových případů. Tyto hodnoty a také incidenční číslo podle materiálu trojnásobně překračuje hodnoty pozorované ve stejném období loňského roku.

Pokud by nebyla část populace naočkovaná, bylo by zatížení jednotek intenzivní péče podle Vojtěcha nyní horší, bylo by tam kolem 2000 pacientů s covidem. Na JIP nyní končí podle Vojtěcha hlavně neočkovaní. Od začátku měsíce do 20. listopadu muselo být na umělé plicní ventilaci či přístroji ECMO, který zajišťuje mimotělní oběh, 655 pacientů, většina neočkovaných.

Povinné očkování je podle Babiše nevyhnutelné

Povinné očkování některých profesí a věkových skupin je podle premiéra Andreje Babiše (za ANO) nevyhnutelné. Platit by mělo od 1. února 2022. Pravděpodobně bude povinnost pro lidi od 60 let, diskutovat se bude i o věku nad 50 let, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Z profesí se uvažuje o pracovnících ve zdravotnictví a sociálních službách, policistech, vojácích a hasičích. Evropská komise podle Babiše doporučila, aby certifikát o očkování platit devět měsíců po podání druhé dávky. Očekává, že to upraví i ministerstvo zdravotnictví.

V pondělí Babiš řekl, že vláda debatu o povinném očkování otevřela. Ministr dostal týden na to, aby to jeho úřad posoudil. V úterý doplnil, že povinnost by se měla týkat i seniorů nad 60 let. „Dokonce na základě vývoje hospitalizace na JIP jsme přesvědčeni, že možná povinnost očkovat by mohla být od věkové kategorie 50 plus. O tom ještě povedeme diskusi, ale já myslím, že je to nevyhnutelné, že není jiné řešení,“ dodal Babiš.

Zástupci budoucí vlády ve středu uvedli, že jsou proti povinnému očkování některých věkových skupin. U profesí by to stát mohl podle nich umožnit, pokud to budou žádat jejich organizace, například lékaři. Mezi profesemi, které měly přednost u očkování před svými vrstevníky, byly při zahájení očkování také učitelé. O těch ale nyní vláda v případě povinného očkování nehovoří.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je ochranný efekt vakcinace před vážným průběhem nezpochybnitelný. Na 100 000 obyvatel je hospitalizovaných na JIP 7,8 z očkovaných a 21,9 z neočkovaných, tedy zhruba trojnásobný. V současné době je hospitalizovaných téměř 5900 osob a 848 na JIP.

Devítiměsíční platnost covidového certifikátu by znamenala povinnost přeočkování posilující nejpozději po devíti měsících. Pokud by bylo zavedeno i v ČR, týkalo by se v současné době lidí, kteří druhou dávku dostali do 25. února. Takových lidí je asi 239 000, část z nich ale zřejmě už dostala třetí dávku očkování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]