Soud rozhodne, zda má Kalousek nárok na omluvu od Babiše za jeho pomluvy

FB Andreje Babiše

Andrej Babiš v bahně během lázeňské procedury | FOTO: FB Andreje Babiše

Okresní soud pro Prahu-západ dnes rozhodne o tom, zda má poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) nárok na omluvu od předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) za výroky, které o něm premiér pronesl ve sněmovně. V roce 2018 tam před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD prohlásil, že Kalousek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“.

Kalousek se žalobou domáhá vedle omluvy také toho, aby se Babiš napříště těchto výroků zdržel. Premiér trvá na tom, že řekl pravdu, za kterou se omlouvat nebude. Jeho právník navíc uvedl, že Kalousek výroky vyprovokoval. Babiš podle advokáta čerpal z veřejných zdrojů, podezření a pochybností o armádních zakázkách, jež měl Kalousek na starosti jako náměstek ministra obrany.

Kalouskův právník naopak poukázal na to, že poslanec nebyl v souvislosti se zmíněnými zakázkami odsouzen, stíhán ani prověřován. Jako důkaz předložil i vyjádření ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), podle něhož ministerstvo ve vztahu ke Kalouskovi neeviduje ani hmotnou škodu, ani smrt žádného parašutisty.

Babiš Kalouska ve vyhrocené sněmovní debatě označil také za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“. Reagoval tak na poslancovu kritiku svého charakteru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner