SPD dostalo pokutu 250 000 za chyby při kampani do voleb

FB

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí uložil pokutu 250 000 korun hnutí SPD za porušení zákona při předvolební kampani v roce 2017. Uvedl to dnes Deník N. Rozhodnutí je pravomocné, hnutí nepodalo proti rozhodnutí odpor. Je to nejvyšší pokuta, kterou úřad za tři roky fungování uložil. Mluvčí SPD Barbora Zeťová podle Deníku N v úterý ani ve středu nebrala telefon a neodpovídala na dotazy zaslané prostřednictvím SMS a e-mailu. ČTK vyjádření SPD shání.

Úřad zjistil podle serveru u SPD v kampani do sněmovních voleb v roce 2017 17 pochybení. Podle Deníku N například hnutí zatajilo předvolební mítink, mělo dvě faktury s totožným číslem, které vykazovaly jiné plnění, další chybou bylo to, že reklama na tramvajích v Brně neměla označení zadavatele a zpracovatele. Úřad uložil SPD dvě pokuty formou příkazů, jedna je na 50 tisíc a druhá na 200 tisíc. „Proti žádnému z těchto příkazů hnutí nepodalo v zákonném termínu odpor, a jsou tedy pravomocné,“ řekl Deníku N Jan Outlý, který měl kontrolu předvolební kampaně SPD na starosti.

Podle serveru u některých pochybení neshledali kontroloři porušení zákona, ale byly minimálně v rozporu s péčí řádného hospodáře. Jako příklad server uvedl 4,5 milionu na průběžný monitoring médií, který spočíval ve vyhledávání zkratky SPD, v desítkách případů ale výrazy nesouvisely s českým politickým hnutím. Další tři miliony dalo hnutí na předvolební průzkumy, které byly podle Deníku N okopírované od agentury Sanep.

Dohledový úřad vznikl v roce 2017 a plně pracovat začal v průběhu roku. Od té doby udělil stovky pokut. Některé byly v řádu tisíců korun, některé v desítkách tisíc. Nejvyšší pokutou bylo dosud 100 tisíc pro SPD za zapírání vlastního e-shopu, hnutí také dostalo sankci 45 tisíc za předčasné převedení peněz z volebního účtu na účet provozní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner