SPD navrhne ve sněmovně zrušení nouzového stavu

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura (FORUM 24 / Alena Spálenská)

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura | FOTO: FORUM 24 / Alena Spálenská

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) navrhne v pátek sněmovně zrušení nouzového stavu, který s platností od dnešní půlnoci vyhlásila vláda ANO a ČSSD. Opatření vlády v demisi proti epidemii covidu-19 považuje SPD za nesystémová, lze je podle ní navíc dělat bez nouzového stavu podle zákonů o ochraně veřejného zdraví a krizového zákona.

Vláda vyhlásila nouzový stav na 30 dní a s účinností od pátečních 18:00 omezila činnost restaurací, zakázala konání vánočních trhů či omezila na 1000 sedících lidí kapacitu kulturních představení a sportovních utkání. O svém rozhodnutí vláda informovala v souladu se zákonem o bezpečnosti ČR Sněmovnu, která může vyhlášení nouzového stavu zrušit.

Ve sněmovně má většinu budoucí koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Budoucí vláda Petra Fialy (ODS) v tiskovém prohlášení uvedla, že bude opatření respektovat, i když jsou přijímaná ve zmatku a nečekaně. SPD vyhlášení nouzového stavu nepodporuje a Sněmovně navrhne jeho zrušení, sdělil ČTK Okamura. Opatření lze vyhlašovat podle jiných předpisů, vysvětlil.

Šéf SPD míní, že vláda v minulosti nouzový stav zneužila pro plošná opatření a lockdowny, které nevedou k cíli. „Nesouhlasíme se zákazem vánočních trhů. Vláda ANO v demisi přijímá další nesystémová protiepidemická opatření,“ doplnil Okamura.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]