Spolu bude program a varování před populismem prezentovat na 1250 billboardech

Lídři koalice SPOLU – Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL). (se souhlasem Občanská demokratická strana)

Lídři koalice SPOLU – Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL). | FOTO: se souhlasem Občanská demokratická strana

Kampaň koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 před sněmovními volbami rozšíří v září billboardová část nazvaná Změna. Vedle prezentace programových priorit se v ní Spolu vyhraní proti hnutí ANO a jeho možnému spojení se stranami, které koalice považuje za nedemokratické. Na billboardech budou představitelé komunistů a SPD. Šéf volební kampaně Spolu Zbyněk Stanjura ČTK řekl, že v krajích se objeví 250 bigboardů a tisíc billboardů. Tři čtvrtiny sdělení se budou týkat priorit koalice, kterými jsou například životní prostředí, bydlení a udržení demokratických hodnot. Čtvrtina bude varovat před rozvratem veřejných financí, posunem na Východ, zpustošeným venkovem, zaostalým vzděláváním a likvidací podnikání. Koalice se soustředí také na sociální média, opustit nechce ani kontaktní kampaň.

„Vláda populistů je drahá a devastující po všech stránkách. Zůstanou po ní rozvrácené finance, přebujelá byrokracie, zanedbaná infrastruktura, stagnující školství, rozdělená společnost a oslabená demokracie. Vláda populistů s extremisty by nás posouvala na okraj západních demokracií. To jsou hrozby, kterým čelíme,“ uvedl během představení podoby horké fáze kampaně předseda ODS a lídr Spolu Petr Fiala.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Podle Stanjury se podařilo v uplynulých fázích kampaně upevnit značku Spolu. Předseda lidovců Marian Jurečka doplnil, že společně s dvojící předsedů partnerských stran těsně před volbami znovu projedou všechny kraje. „Začínáme 8. září v Karlovarském a Plzeňském kraji a končíme v Moravskoslezském a Olomouckém kraji 1. října. Chybět samozřejmě nebudou naši krajští kandidáti ani zástupci Mladých lidovců, TOP týmu a Mladé občanské demokracie,“ uvedl. Billboardy a bigboardy se ve veřejném prostoru objeví 1. září.

Pekarová připomenula, že od okamžiku, kdy ODS, lidovci a TOP 09 podepsali memorandum o spolupráci, uplyne v říjnu rok. „Na společných plánech ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se od té doby nic nezměnilo. Prioritou je pro nás dát Česko opět dohromady. Je naprosto jasné, že vláda Andreje Babiše za sebou nechává spálenou a zpustošenou zemi. Čelíme krizi zdravotní, klimatické, ekonomické a vinou této vlády také krizi důvěry. Babišovi a jeho vládě je lhostejné, že bezprecedentně zadlužují zemi. Dál si půjčují od budoucích generací peníze, neřeší, kdo je splatí, a bez uzardění směřují Česko k bankrotu,“ vypočítala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Podle předvolebních průzkumů vede měsíc a půl před hlasováním u voličů vládní hnutí ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem. Spolu a volební koalice Pirátů a STAN obsazují druhou a třetí příčku. Podle srpnového volebního modelu agentury Kantar CZ by v srpnu volby vyhrálo ANO se ziskem 27,5 procenta. Koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN by dostaly shodně 21 procent hlasů.Do Sněmovny by se podle něj dostalo ještě hnutí SPD se ziskem deset procent, hnutí Přísaha se šesti procenty a KSČM s pěti procenty. Agentura STEM minulý týden zveřejnila průzkum, podle kterého by vyhrálo ANO se ziskem 31,1 procenta hlasů. Koalice Spolu by měla 21,7 procenta, pro koalici Pirátů a STAN by se rozhodlo 18,7 procenta voličů.

Na kampaň plánuje Spolu vyčerpat celý povolený limit 90 milionů korun, zatím vydalo zhruba polovinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]