Spravedlnost na čínský způsob. Hongkongský knihkupec Minhai jde na 10 let do vězení

archiv

Demonstrace na podporu knižního vydavatele Minhaie | FOTO: archiv

Soud v Číně poslal hongkongského vydavatele kritických brožur a knihkupce se švédským občanstvím Gui Minhaie za „nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí“ na deset let za mříže. Kauza kriminalizování Minhaie, který prodával knihy píšící velmi otevřeně o čínských vůdcích, zkomplikovala vztahy mezi Pekingem a Stockholmem.

Minhai byl jedním z pěti hongkongských nakladatelů a knihkupců, kteří zmizeli na přelomu let 2015 a 2016 a později se objevili ve vazbě v pevninské Číně. Jejich případy vyvolaly v Hongkongu obavy, že čínské úřady porušují právní nezávislost této bývalé britské kolonie, jež se roku 1997 vrátila pod čínskou správu a má vysokou míru autonomie.

Gui vedl v Hongkongu nakladatelství Mighty Current, které vydávalo knihy s kritickým a bulvárním obsahem o vedoucích představitelích čínské komunistické strany. Knihy prodávané v knihkupectví si často kupovali návštěvníci z pevninské Číny, kde jsou podobné tituly zakázané.

Gui byl později v Číně propuštěn, v lednu 2018 ho ale znovu zatkli čínští policisté v civilu během cesty vlakem do Pekingu, kam jel v doprovodu dvou švédských diplomatů. Švédsko zadržování svého občana ostře odsoudilo a důrazně požadovalo jeho propuštění.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner