STAN chce k informacím o Hamáčkově cestě co nejdřív schůzky komisí a výborů

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan (Pavel Hofman)

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan | FOTO: Pavel Hofman

Informace k neuskutečněné cestě ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy by měly co nejdřív projednat příslušné sněmovní komise a výbory. Novinářům to ve Sněmovně řekl předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl Hamáček v Rusku vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze. Hamáček to popřel.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) chce, aby Sněmovna o informacích jednala na uzavřeném jednání za účasti zástupců zpravodajských služeb. Podle Rakušana o tomto plánu nyní jedná grémium Sněmovny. „Měl by to být návrh grémia. Pokud by to tak nebylo, navrhoval bych přerušení jednání pro schůzku jednotlivých výborů a komisí,“ řekl Rakušan. S projednáním tématu by se podle něj nemělo čekat.

Rakušan svolá schůzku stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství, kterou vede. Zařazení tématu Hamáčkovy cesty navrhuje spolu s Piráty také na program bezpečnostního výboru. Starostové chtějí, aby záležitost v co nejkratší době projednalo i plénum, i když v takovém případě je větší hrozba, že uniknou citlivé informace. Na komisích a výborech je navíc výhodou, že jednotliví aktéři vystupují samostatně, podotkl šéf STAN.

Zprávy označil Rakušan za nesmírně vážné, takže doufá v to, že nejsou pravdivé. „Pokud se jako pravdivé ukážou, měly by vést k rezignaci ministra vnitra,“ uvedl. Doplnil, že nechce žít v zemi, kde vicepremiér obchoduje s bezpečností republiky. STAN a Piráti podle něj ale trvají na tom, že v současnosti je lepším postupem rozpustit Sněmovnu a vyhlásit předčasné volby než pouze vyslovit nedůvěru vládě. O to naopak usiluje koalice Spolu. „Nemůžeme teď předat moc do rukou prezidentovi,“ řekl Rakušan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner