STAN chce odvolat Filipa z vedení Poslanecké sněmovny a žádá distanc od jeho výroků

Předseda KSČM Vojtěch Filip v poslanecké sněmovně  (ČTK)

Předseda KSČM Vojtěch Filip v poslanecké sněmovně | FOTO: ČTK

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan vyzval sněmovní strany, aby se připojily k návrhu na odvolání předsedy KSČM Vojtěcha Filipa z funkce místopředsedy dolní komory. Sněmovna by se podle Rakušana měla distancovat od Filipových výroků v ruském tisku. Hnutí k tomu připravilo čtyřbodový návrh usnesení. Rakušan to dnes sdělil ČTK v tiskové zprávě. Vyjádření Filipa ČTK zjišťuje.

Filip v rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, které označil za „zločinné“. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady v Rusku ke svolení se stavbou pomníků československým legionářům, padlým v boji s bolševiky. Pražské komunální politiky nařkl z neonacismu.

„Svým vyjádřením překročil únosnou mez. Zpochybňování zásluh českých legionářů o samostatný stát, oslava totalitního komunistického režimu a tvrzení o tom, že česká společnost je prolezlá fašismem, zkrátka nelze tolerovat,“ uvedl Rakušan v dnešní tiskové zprávě. Věc spojuje s podzimním sjezdem komunistů. Výroky místopředsedy Sněmovny podle něho ale v zahraničí rezonují a mohou výrazně ovlivnit zahraniční politiku. „Ta musí být jednotná a nemůže ji paralelně utvářet soudruh, který by nás nejradši zaprodal Moskvě, stejně jako svoji důstojnost. Sněmovna se od těchto rudých postojů musí okamžitě distancovat,“ dodal.

Podpisy pod návrh na Filipovo odvolání začala minulý týden sbírat TOP 09. Usnesení navrhované hnutím STAN obsahuje formulaci o distancování Sněmovny od Filipových výroků a výzvu, aby Filip jako ústavní činitel při veřejných prohlášeních reprezentoval Českou republiku a její oficiální směr zahraniční politiky. Sněmovna by usnesením měla podle STAN také deklarovat, že si váží boje československých legionářů během první světové války, kteří se svou odvahou a odhodláním zásadně přičinili o vznik samostatného, svobodného a demokratického Československa.

Filip v neděli uvedl, že si za svými výroky stojí. Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté i kvůli zřízení památníku v pražských Řeporyjích věnovaného protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Tři pražští politici nedávno dostali policejní ochranu. Týdeník Respekt v této souvislosti informoval o pracovníkovi ruských tajných služeb, který do Prahy přicestoval údajně s jedem ricinem. Přicestovat měl před několika týdny s diplomatickým pasem. Moskva to dementovala jako novinářskou kachnu. Diplomatův příjezd však potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zda měl muž jed, ale nechtěl komentovat. Policejní ochranu nicméně nedávno dostali pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), které Rusko kritizuje kvůli krokům jejich úřadů.

Server HlídacíPes.org dnes napsal, že spolu s lidmi na generálních konzulátech v Brně a v Karlových Varech má ruský stát v České republice aktuálně celkem 138 zaměstnanců. Z toho je 51 diplomatů a 87 členů personálu. Jde o suverénně personálně nejsilnější velvyslanectví v Česku. Vysoké počty diplomatického a administrativního personálu na ruské ambasádě v Praze se však dlouhodobě příliš nemění, dodal server s odvoláním na vyžádané údaje z českého ministerstva zahraničí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner