Stát ulehčí práci hygienikům, Vojtěch nevylučuje další omezení

ČTK

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: ČTK

Do karantény bude muset nově méně lidí a nakažení budou sami sepisovat, s kým se potkali. Oznámil to v pondělí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Novinky mají ušetřit práci hygienikům, kteří dostanou další posily. Kvůli rostoucímu počtu nakažených Vojtěch nevyloučil další cílená omezení, například pro shromažďování lidí. Nemocnice ale podle něj zvládnou násobně více pacientů s covidem-19 než nyní. Na obnovení činnosti Ústředního krizového štábu se na pondělním jednání vláda opět neshodla.

Krizový štáb tak zatím svolán nebude. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ČTK sdělil, že na jednání vlády nenastala v této otázce žádná změna. Pro obnovení činnosti štábu, který fungoval na jaře na počátku koronavirové krize, se vyslovují sociální demokraté. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ale téma není vůbec na stole, roli štábu podle něj zastává rada vlády pro zdravotní rizika.

Nedělní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku byl po pěti dnech nižší než tisíc. Nových 791 lidí s covidem-19 představuje polovinu sobotního rekordního počtu. Mírně poklesl i podíl nových případů na počtu provedených testů ze sobotních téměř 12 procent na 11,2 procenta. V pondělí k 18:00 bylo nových případů 538, podobně jako v neděli k večeru. Od 1. března, kdy se v ČR objevily první případy nákazy, bylo zaznamenáno celkem 36.722 nakažených. Zhruba tři pětiny z nich se již z nemoci vyléčily. Momentálně je v Česku 14.237 nakažených. Většinou mají mírný průběh nemoci.

Podle premiéra Babiše je nyní v nemocnicích 305 pacientů s koronavirem a intenzivní péči potřebuje 51 z nich. Vojtěch uvedl, že nemocnice zvládnou násobně víc pacientů s koronavirem než nyní, a to i vážných případů. V poslední době ale přibylo úmrtí lidí s covidem-19. Oproti údajům ministerstva z pondělního rána stoupl k 18:00 počet úmrtí o devět na 465. Na pondělí z toho připadají dva mrtví, zbytek na předchozí dny. Za celý minulý týden stoupl počet zemřelých oproti předchozímu týdnu o polovinu na 24.

Vedle hospitalizovaných přibývá i lidí v nařízené karanténě. Podle údajů ministerstva práce do ní lékaři s e-neschopenkou od 1. do 13. září poslali přes 9600 lidí. Pravidla se ale mění. Do karantény nebudou muset podle Vojtěcha lidé, kteří se potkají s nakaženým s rouškou či respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest. Karanténa nebude nutná ani pro lidi, kteří už nemoc prodělali v posledních 90 dnech.

Nákaza se projevuje ve školství. Počet částečně či zcela uzavřených škol kvůli výskytu covidu-19 se zvýšil ze zhruba 20 na začátku září na přibližně 250, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce pro učitele v oranžových regionech podle tzv. semaforu nákazy 620.000 respirátorů. O návrhu bude vláda jednat ve středu. V pondělí kabinet odsouhlasil návrh, že roušky a respirátory dostane kromě seniorů nad 60 let i 170.000 lidí s plným invalidním důchodem a také 17.000 zdravotně postižených do 18 let, uvedla na Twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Vojtěch v pondělí vyzval občany, aby se nechodili na covid-19 testovat zbytečně. Samoplátců je mezi testovanými podle Babiše zhruba 40 procent. Zejména v Praze jsou tak testovací místa velmi vytížená. Zatím nejvíc bylo za den provedeno zhruba 19.000 testů, do poloviny října by mohla být kapacita až dvojnásobná. Výběr lidí pro testování by mělo urychlit takzvané sebereportování, při kterém by pozitivně testovaný ušetřil práci hygienikům tím, že by sám vyplnil webový formulář s informacemi o svých kontaktech. Spuštěno by mělo být podle Vojtěcha od 21. září.

Hygienici také mají dostat posily. Vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla v pondělí na Twitteru napsal, že hygienikům s telefonickým trasováním pomáhá 519 lidí, z toho 72 armádních hygieniků. Dalších 200 lidí bude proškoleno. Podle Vojtěcha by na podzim mohlo ulevit hygienikům i call centrum, které by provozovala soukromá firma. Bude ale muset být vypsána veřejná zakázka.

Slovensko od nadcházejícího pátku zařadí Česko kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země, rozhodl v pondělí slovenský ústřední krizový štáb. Oznámil to na sociální síti státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Martin Klus a později to potvrdil premiér Igor Matovič. Při cestě z Česka na Slovensko budou muset lidé až na výjimky předložit negativní test na koronavirus, nebo nastoupit do pětidenní karantény.

Premiér Babiš k tomuto očekávanému kroku v pondělí uvedl, že to nepomůže ekonomickým vztahům. Češi v uplynulých letech tvořili nejpočetnější zahraniční klientelu v ubytovacích zařízeních na Slovensku. Podle české sněmovní opozice ukazuje krok Slovenska vážnost situace v ČR.

Česku kvůli pokračujícímu rychlému nárůstu případů koronaviru hrozí, že také Německo už ve středu zařadí vedle Prahy i další české regiony na seznam rizikových oblastí. Německé ministerstvo zahraničí ČTK v této souvislosti odkázalo na limit 50 nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní. Cestující do Německa z Prahy musejí mít od středy minulého týdne negativní test na covid-19.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner