Státní zástupce podal obžalobu v kauze nakladatelství Naše vojsko

repro Naše vojsko

Ilustrační foto | FOTO: repro Naše vojsko

Státní zastupitelství obžalovalo jednoho člověka a firmu v případě prodeje propagačních předmětů s nacistickou tematikou v nakladatelství Naše vojsko. Uvedla to dnes Česká televize. Obvinění se týká jednak podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, jednak výtržnictví.

Na nakladatelství podal loni v květnu trestní oznámení předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma, kterému vadil zejména kalendář s portréty osobností třetí říše pro rok 2021. Nakladatelství podle Klímy vyrábí a prodává předměty s portréty nacistických předáků a válečných zločinců odsouzených v norimberském procesu.

Nakladatelství se od počátku bránilo tím, že prodejem předmětů nedělá propagaci.

K trestnímu oznámení se připojily i další organizace. Prodej kalendáře kritizovali také izraelský a německý velvyslanec v ČR. Ministerstvo vnitra vypovědělo nakladatelství smlouvu o nájmu pro sklad, pražský magistrát už v dubnu vypověděl smlouvu prodejně nakladatelství na Andělu.

Policie nakladatelství již dříve prošetřovala kvůli tričkům a hrnkům s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera či zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Případ však uzavřela s tím, že se trestný čin nestal. Neprokázalo se totiž, „že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti“. Obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů nebo osob v českém právu zakotven není.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner