Štefan se před sjezdem ČSSD přidal k Petříčkovi, chce být prvním místopředsedou

()

Kandidáti na předsedu ČSSD Tomáš Petříček a Břetislav Štefan se před nadcházejícím sjezdem domluvili na společném postupu. Informovali o tom dnes v tiskové zprávě. Štefan proto bude usilovat o to, aby ho delegáti zvolili Petříčkovým statutárním místopředsedou. Dvojici podpořili nynější místopředseda Michal Šmarda, pardubický hejtman Martin Netolický či další kandidát do vedení vládní strany Igor Bruzl.

Petříček a Štefan uvedli, že se budou o hlasy ucházet jako tým, který kombinuje zkušenosti z vrcholné i komunální politiky. Chtějí delegátům nabídnout alternativu nynějšího týmu předsedy a vicepremiéra Jana Hamáčka, který bude funkci obhajovat. „Naše strana musí být po sjezdu jednotná. Snadněji ji tak budeme moci vrátit důvěryhodnost a najít jí opět místo na politické mapě,“ uvedl v tiskové zprávě Petříček.

Šéf diplomacie doplnil, že po oznámení kandidatury chtěl ještě před sjezdem představit silný tým s prokazatelnou podporou úspěšných osobností. „Věřím, že přicházíme za našimi členy se zajímavou variantou pro příští roky,“ uvedl. Se starostou brněnské městské části Líšeň Štefanem chtějí zvýšit intenzitu komunikace uvnitř strany i s veřejností, ale i oživit kandidátky a program.

Štefan dostal nominaci na předsedu i prvního místopředsedu a tento týden ČTK řekl, že se detailně seznámí s názorovými proudy a poté rozhodne, v jaké roli by mohl být nejužitečnější. „Po debatním kolečku uvnitř strany zastávám názor, že ČSSD teď posune nejrychleji vpřed silný tým. V případě důvěry delegátů bych si proto rád vzal z pozice prvního místopředsedy zodpovědnost za oblast komunikace s našimi členy i voliči, kterou jsme z centrální úrovně dlouhodobě nezvládali a podceňovali,“ řekl.

Dvojici podpořil starosta Nového Města na Moravě a kandidát na místopředsedu Šmarda. „Jde mi o silný tým, který si nenechá nic diktovat a povede sociální demokracii správným směrem,“ uvedl. Netolický dodal, že ve spojení zkušeného ministra a neokoukaného komunálního politika vidí pro ČSSD nejzajímavější cestu. „Oba mohou počítat s mou podporou, ČSSD právě teď potřebuje kombinaci zkušeností a nových tváří,“ řekl.

Tým doplňuje i bohumínský místostarosta Bruzl, kterého nominovala na místopředsedu moravskoslezská ČSSD. „Spojilo nás podobné stranické smýšlení a naladění, nikoliv zákulisní kšeftování se sháněním podpory. Jsem přesvědčen, že jsme schopni se domluvit a vystupovat jako jeden tým,“ uvedl.

Vedle obhajujícího Hamáčka a Petříčka usiluje o předsednický post také poslankyně a někdejší ministryně školství Kateřina Valachová. Sjezd ČSSD se koná kvůli covidu-19 on-line v pátek a sobotu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner