Stoltenberg: NATO neodchází z Afghánistánu, chystá se na změny

Eric Drooker

Severoatlantická aliance neodchází z Afghánistánu, zdůraznil dnes na bezpečnostní konferenci v Mnichově její generální tajemník Jens Stoltenberg. Je ale připravena stáhnout část vojáků, pokud radikální hnutí Tálibán ukáže ochotu ke kompromisu. Spojené státy se v pátek s Tálibánem dohodly na týdenním klidu zbraní. Případný postupný odchod z Afghánistánu musí být podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka koordinovaný.

NATO má v Afghánistánu kolem 16 tisíc vojáků, kteří se podílejí na výcviku tamních sil. „Neopouštíme Afghánistán, ale jsme připraveni přizpůsobit počet našich jednotek, když Tálibán projeví ochotu omezit násilí a učinit skutečné kompromisy,“ uvedl Stoltenberg, podle něhož by to mohl být začátek cesty k míru v zemi. „Cílem není zůstat tam co nejdéle, ale vyslat jasný vzkaz Tálibánu, že nevyhrají v boji,“ podotkl také.

Se stahováním jednotek z Afghánistánu v případě funkční dohody s Tálibánem počítají i USA. „Americké jednotky tam zůstanou, dokud to bude nutné na podporu našich afghánských spojenců,“ zdůraznil dnes v Mnichově ministr obrany USA Mark Esper. Odchod amerických vojáků, kterých je v zemi na 13 tisíc, bude podle něj záviset zejména na vyjednaných podmínkách.

„V případě našeho působení v Afghánistánu tak i z těch rozhovorů s americkou stranou vyplývá, že společně jsme šli pomoci stabilizovat Afghánistán a společně bychom měli odcházet,“ řekl dnes ČTK a České televizi k aktuálním diskuzím Petříček.

„Spojené státy nás průběžně informují o jednání s Tálibánem,“ poznamenal také s tím, že zatím čeští vojáci v zemi zůstávají a další postup musí být koordinovaný v rámci NATO. „Naším cílem je předejít tomu, aby se situace v Afghánistánu výrazně zhoršila, potažmo aby se třeba ta situace vrátila do stavu, než jsme začali v této zemi působit, ať už se to týká například ženských práv, vzdělání a dalších oblastí,“ poznamenal.

Ve svém dnešním projevu šéf NATO také vyzdvihl důležitost transatlantické vazby. „Evropa a Severní Amerika jsou nepostradatelní spojenci,“ zdůraznil. Žádná ze stran by podle něj neměla zveličovat rozdílné názory, a zapomínat přitom na to, co je spojuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner