Štrasburský soud: Rusko porušilo práva v kauze smrti Magnitského

Právník a auditor Sergej Magnitskij upozornil na organizovanou loupež. Aparát Kremlu tohoto 37letého muže umučil k smrti.  (Wikimedia Commons)

Právník a auditor Sergej Magnitskij upozornil na organizovanou loupež. Aparát Kremlu tohoto 37letého muže umučil k smrti. | FOTO: Wikimedia Commons

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes shledal Rusko vinným z více porušení lidských práv v případu smrti auditora Sergeje Magnitského. Moskvě také uložil, aby zástupcům zemřelého zaplatila odškodnění 34.000 eur (téměř 877.000 Kč). Magnitskij upozornil na možné rozkrádání na vysokých místech v Rusku, poté byl uvězněn a v roce 2009 za podezřelých okolností ve věznici zemřel.

„Soud rozhodl uznat Rusko vinné z porušení několika bodů Evropské úmluvy (o ochraně lidských práv). Kromě jiného tím, že nezajistilo právo Magnitského na život, na osobní nedotknutelnost a neprovedlo spravedlivé vyšetření okolností jeho smrti,“ citovala agentura TASS z rozsudku. Štrasburský soud rovněž dospěl k závěru, že v případu zemřelého auditora byl porušen článek úmluvy o lidských právech o nepřípustnosti mučení.

Zástupkyněmi Magnitského v řízení ve Štrasburku byly vdova Natalija Žarikovová a matka Natalija Magnitská.

Magnitskij, který pracoval pro britský investiční fond Hermitage Capital, údajně shromáždil důkazy o značných zpronevěrách vysoce postavených ruských činitelů. Sám byl ale obviněn z daňových úniků a uvězněn. Ve vazbě přišel za nejasných okolností o život, údajně ho ubili dozorci. Za jeho smrt nebyl nikdo potrestán.

Na Západě vyvolala Magnitského kauza skandál s dalekosáhlými následky. Americký Kongres v roce 2012 schválil takzvaný Magnitského zákon, aby potrestal ruské představitele, úředníky, soudce a policisty zapletené do případů porušování lidských práv.

Informace ohledně smrti Magnitského poskytnuté oficiálně úřady vyvolaly nedůvěru. Podle původního závěru ruských soudních lékařů auditor zemřel na selhání srdce bez cizího zavinění. Loni v listopadu pak ruská generální prokuratura tvrdila, že dodatečná analýza prokázala, že Magnitskij byl otráven. Zároveň nařkla zakladatele Hermitage Capital Williama Browdera, že likvidaci svého auditora si mohl objednat on sám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]