Termín volby šestého místopředsedy Sněmovny není ještě jasný

Jednání poslanecké sněmovny, ilustrační foto (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Jednání poslanecké sněmovny, ilustrační foto | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Termín volby zbývajícího šestého místopředsedy Sněmovny bude záviset na tom, kdy poslanci projednají koaliční stavební novelu a senátní volební předlohu. Původně se měla volba místopředsedy dolní komory konat dnes od 13:30, poslanci ale pevné zařazení tohoto bodu na návrh předsedy klubu koaličního hnutí STAN Josefa Cogana zrušili. Volba se tedy může uskutečnit později, ale případně i dříve.

Poslaneckým návrhem na roční odklad účinnosti většiny nového stavebního zákona se Sněmovna zabývá v úvodním kole nyní. Pak budou poslanci projednávat v prvním čtení senátní předlohu o zavedení možností korespondenčního hlasování při volbě členů dolní komory a prezidenta pro české občany žijící v zahraničí. O obou předlohách by mohla Sněmovna vést delší debatu.

Kandidáty do volby místopředsedy Sněmovny jsou někdejší vicepremiér Karel Havlíček (ANO) a předseda SPD Tomio Okamura, který tuto funkci zastával v minulém volebním období. Volba šestého místopředsedy Sněmovny bude již třetí. V minulosti se o pozici střetli někdejší předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) a Okamura. Ani jeden z nich ale nezískal dostatečný počet poslaneckých hlasů.

Vlasta Parkanová (ČTK)

Hlasování poštou by mohlo využít na 600.000 Čechů, kteří v cizině žijí trvale nebo tam odjeli za prací či studiem. Podle současných pravidel mohou Češi v zahraničí hlasovat jen na velvyslanectvích, což je časově i finančně nákladné pro krajany, kteří žijí daleko od jejich sídel.

Cílem poslanecké novely stavebního zákona je hlavně oddělit a odložit vznik krajských stavebních úřadů jako orgánů státní stavební správy. Nový zákon schválili poslanci navzdory senátnímu vetu loni v červenci, kdy normu podepsal i prezident Miloš Zeman. Zákon přesouvá stavební úřady pod stát, s čímž nynější koalice nesouhlasí, a počítá se vznikem Nejvyššího stavebního úřadu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]