Testy zjistily mezi pacienty ústavu v Jevíčku další dva nakažené

Pixabay/Tumisu

Ilustrační koláž | FOTO: Pixabay/Tumisu

Nové testy na COVID-19 v krajském léčebném ústavu v Jevíčku na Svitavsku, kde se léčí plicní nemoci a pohybové obtíže, zjistily další dva nakažené. Jde o pacientky rehabilitačního oddělení ústavu, jsou bezpříznakové. Dosud tak bylo zjištěno v zařízení celkem sedm nakažených, z toho byly tři pacientky a čtyři zaměstnankyně. Na pneumologii nákaza zjištěna nebyla, řekla dnes v 17:00 ČTK ředitelka ústavu Lenka Smékalová.

Sobotní výsledky testů jsou z odběrů od 75 lidí, z nichž 30 bylo pacientů celého rehabilitačního oddělení, kde byla nákaza zjištěna v pátek 11. září. Podle ředitelky nelze s jistotou říci, kde se nákaza v zařízení vzala.

„Přibyly dvě pacientky, dalo se to očekávat, byly s nemocnou dost v kontaktu. Obě pacientky jsou bezpříznakové. Jedna z nich byla spolubydlící nemocné. Veškerý personál byl negativní. V tuto chvíli máme otestované celé ohnisko. Další testy budou už preventivní, budou se týkat jiných oddělení,“ řekla ČTK Smékalová.

Podle ní jedna ze tří nakažených klientek měla dnes odpoledne mírně zvýšenou teplotu. „Průběh onemocnění je u ní mírný. Čtyři zdravotní sestry byly podchyceny hned první den, byly bezpříznakové, věříme, že ani nestihly nikoho nakazit,“ upřesnila Smékalová.

Nákaza se na rehabilitačním oddělení potvrdila v pátek nejprve u jedné zdravotní sestry a u jedné pacientky, a to i přesto, že v ústavu platí přísná hygienická opatření a již měsíc a půl platí zákaz návštěv. V zařízení se dál testuje, další výsledky by měly být v pondělí 14. září, řekla Smékalová.

Ústav existuje od roku 1916. V počátcích poskytoval péči lidem s tuberkulózou. Tehdy byl určen pro ženy a dívky, po první světové válce zařízení začalo přijímat i mužské pacienty. V současnosti se v sanatoriu v několika oddělených pavilonech léčí okolo 170 pacientů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner