TOP 09 chce informace o dostavbě Dukovan. Ve sněmovně k tomu vyzvala vládu

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová  (Markéta Pekarová Adamová)

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová | FOTO: Markéta Pekarová Adamová

Opoziční TOP 09 požaduje, aby vláda informovala o tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany příští týden sněmovnu. Posoudit by jej měl i bezpečnostní výbor. Před zahájením jednání dolní komory, na kterém by měli poslanci pokračovat v debatě o sporném návrhu takzvaného nízkouhlíkového zákona, to uvedla poslankyně Helena Langšádlová. Poslanci by podle ní měli dostat informace nejen o bezpečnostních aspektech plánovaného tendru, ale i o financování projektu vzhledem k rostoucímu zadlužování státu.

„Stát přebírá tíhu financování projektu, jsou podezření, že bychom jako spotřebitelé zaplatili výrazně vyšší částku,“ uvedla Langšádlová. Vláda by podle ní měla jasně říct, zda v přípravě výběrového řízení bude pokračovat, nebo to nechá na kabinet vzešlý z voleb v příštím roce. Kdyby se vláda rozhodla v tendru pokračovat, žádá TOP 09, aby stát kvůli bezpečnosti neoslovoval firmy z Ruska a Číny.

Dana Drábová (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) začátkem týdne uvedl, že tendr ještě není připraven. Výběrové řízení má vypsat polostátní společnost ČEZ, která je investorem stavby. Firma letos několikrát zopakovala, že tak plánuje učinit do konce letošního roku. Babiš uvedl, že situaci chce probrat na dalším zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku, jehož členy jsou i zástupci opozice, tak aby na postupu byla všeobecná shoda.

Vláda letos schválila model financování výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech za zhruba šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Mezi možnými uchazeči jsou podle dostupných informací kromě ruského Rosatomu a čínské společnosti CGN také severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP.

Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému dukovanskému bloku na konci července.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]