TOP 09 požaduje zachování rozpočtové odpovědnosti a úspory

(TOP09)

Opoziční TOP 09 podmiňuje podporu daňového balíčku zachováním zákona o rozpočtové odpovědnosti a úsporami ve výši 30 miliard korun ve státním rozpočtu. Dnes se na tom usneslo předsednictvo strany, uvedla TOP 09 v tiskové zprávě. Změny v daňovém balíčku schváleném sněmovnou navrhuje většina stran, senát by se jím měl zabývat ve čtvrtek. Pokud zůstane v původní podobě, chce předpis vetovat prezident Miloš Zeman.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Sněmovna schválila i návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), který rozvolňuje pravidla rozpočtové odpovědnosti. Podle ministerstva financí by bez této změny nebylo možné superhrubou mzdu zrušit.

TOP 09 dnes uvedla, že v případě rozvolnění pravidel rozpočtové odpovědnosti hrozí rozvrat veřejných financí. Daňový balíček tak podpoří jedině v případě, že senát schválí pozměňovací návrh senátora a místopředsedy TOP 09 Tomáše Czernina, který zákon o rozpočtové odpovědnosti zachová. „Nesmíme dopustit jeho faktické zrušení, které současný návrh prosazuje,“ uvedla v tiskové zprávě předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Za deset let čeká Česko vážná demografická krize, do které si podle TOP 09 nemůže dovolit vstoupit bez stabilizovaného rozpočtu. Strana trvá i na schválení návrhu Adamové, který má ve státním rozpočtu ušetřit téměř 30 miliard korun. „Pokud tyto peníze ušetříme a zákon o rozpočtové odpovědnosti bude dál platit, je to pro nás minimální nutná podmínka, aby nedošlo k úplnému rozvratu veřejných financí,“ uvedla Adamová. Pokud toto minimum splněno nebude, strana daňový balíček podpořit nemůže, dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]